Bolesław Prus Antek


Wieś nad Wisłą dolina wzgórza las sosnowy (północ) wzgórza garbate leszczyna tarnina głóg ptaki orzechy (południe) łąka za rzeczułką wypas mała tama Wisła. Dom chłopca strzecha ogródek śliwki węgierki, komin i drabina, ale domów nie ratują, bo pożar to dopust boski.

Zakrada się na prom, by zobaczyć go z bliska. Wiatrak porusza wiatr miele mąkę i kaszę. Dostaje lanie od przewoźników i matki - zaczyna strugać wiatraki i domy. Urodził się następny brat siostra podrosła ojciec zginął w lesie. Dziewczynka pomaga w domu i w pasieniu, bo on nie pilnuje.

KUM ANDRZEJ - nie będzie z Antka gospodarza ani parobka trzeba posłać do szkoły albo do majstra wstyd, ale nie ma rady niech stawia wiatraki. Rozalia ma 8 lat gorączka znachorka podaje wódkę z piołunem a następnie wkłada dziecko na 3 zdrowaśki na sosnowej desce do pieca - zadać poty dziewczynka umiera - "gorączka za szybko wyszła" cmentarz.

40 groszy idą do szkoły po 3 latach będzie znał alfabet mówi jeden z gospodarzy. Sala jak w karczmie ławki jak w kościele zimno pęknięty piec i popsute drzwi. Dzieci marzną nauczyciel w kożuchu. Pierwsza litera druga - dostaje, bo beczy jak baran. Pomaga w pracach domowych. Po 3 literze słowo dom Antek nie widzi chałupy ŁGARSTWO dostaje znowu lanie. Nauczyciel go odsyła płaćcie 40 gr na miesiąc, bo nauka nie dla biedaków. Nie nauczył się niczego kartofle jak w domu świnie też. Dalej chce budować wiatraki.

12 lat rzeźbi cudaczne figury trochę pracuje zbiera grzyby sprzedaje karczmarzowi MORDCE -ŻYD. Nie wiedzie się w gospodarstwie bez chłopa nie ma duszy zarobione pieniądze wdowa oddaje na parobka a resztę do gminy. Na jedzenie barszcz z chleba i kartofle nie zostaje nic czasem kasza i kluski rzadko groch a mięso na Wielkanoc.

Miejsce u kowala do terminu na 6 lat dobrze radzi sobie z miechem i podoba mu się. Kiedy ranne wstają zorze... Dźwięk kutego metalu. Kowal pije w karczmie i dopija się w kuźni. Antek podejmuje się podkuć konia robi gwoździe i podkowę - wyrzucają go nawet nie pobito. Przydzielony wyłącznie do prac domowych żeby się nie wyzwolił - ucieka po roku, bo kopać może u matki. Wyrósł zmienił się podoba się kobietom rozumny wyraz twarzy, wyprostowany nie jak chłopi.

Wójt łysy i siwy żona młoda piękna i bogata jak cyganka ciągną za nią mężczyźni. Wójtowa w kościele zwraca uwagę na Antka on zakochuje się i tęskni. Dopiero zobaczył swą nędzę. DOLINA ZA CIASNA Zrobi wójtowej krzyżyk wzorowany na przydrożnym w chacie głód stracili w powodzi pole. Kum Andrzej widzi, że matka i Wojtuś poszli na zarobek - ANTKA trzeba wysłać w świat.

Matka cierpi ceruje daje mu chleb i ser pakuje narzędzia i rubla. Niedziela Antek chce w kościele dać krzyżyk wójtowej ta się spóźnia wiesza wotum na ścianie - ofiarował Bogu.

Wychodzą każą pytać o miasto (tam ludzie chętniejsi do młotka niż do ziemi) płacz już trzy osoby wyprawiła z domu. Nikt nie opuszczał wsi z własnej woli!. Pomodlili się pobłogosławili pod krzyżem.

Może spotkacie chłopca, któremu we wsi zabrakło chleba i nauki przyjmijcie go i pomóżcie!

by Adam Mac Swan