Edgar Allan Poe Beczka Amontillado


ON Montresore doznał wielu przykrości od Fortunata (F), które znosił cierpliwie, zniewagi znieść nie mógł. Zaplanował zemstę. Dotyczyła WINA, którego F był prawdziwym znawcą, choć nie znał się na kamieniach i obrazach. ON też jest znawcą wina, które skupuje.

W karnawale spotkał pijanego F i prosi go o opinie w sprawie zakupionego antału amontillado. CIEKAWOŚĆ! ON mówi, że nie chce psuć F zabawy i pójdzie do Luchesiego – NIE ZNA SIĘ - mówi F. Pójdą do piwnic – F nalega. Maska i czarny płaszcz, w pałacu Montresori nie ma służby, bo uciekła na hulanki. ON odradza F wycieczkę do piwnic, bo saletra z zacieków zaszkodzi na przeziębienie.

Katakumby Montresori saletra na ścianach, pleśń, F kaszle, ON chce go wyprowadzić, F nie zgadza się, musi sprawdzić wino! Butelka medoc na zdrowie i idą dalej. F myta go o JEGO herb – złota stopa depcząca głowę węża na błękitnej tarczy i zawołanie NEMO ME IMPUNE LACESSIT – nikt nie wyzwie mnie bezkarnie –DOBRE mówi F.

Idą dalej, saletra wilgoć, F dostaje butelkę De Grave. F robi znak masona. ON pokazuje mu kielnię i idą dalej do krypty o zatęchłym powietrzu – pochodnie im przygasają. Kolejna a krypta ze szczątkami na 3 ścianach i jeszcze jedna, w której ON przykuwa F do ściany ZDZIWIENIE. ON zamurowuje powoli pijanego F Potem wrzaski i szarpanie łańcuchami on uderza rapierem cisza. Północ śmiech z krypty głos zmieniony. Czy nie powinni pójść do pałacu F? On zamurowuje i tynkuje ścianę, układa rozrzucone kości.

In Pace Requiescat – Spoczywaj w pokoju.

by Adam Mac Swan