Przecież Taki Knoll, Bucholc, Szaja, Muller i stu innych to najbardziej nędzni niewolnicy własnych fabryk, najmniej samodzielne mechanizmy, i nic więcej!

Władysław Stanisław Reymont Ziemia obiecana.

Muller usunął się zupełnie z Łodzi, oddał fabrykę Borowieckiemu, a sam z żoną wypoczywał przy synu, któremu kupił wielki majątek na Kujawach. Wilhelm chorował na szlachcica, miał się żenić z jakąś hrabianką, pisał się de Muller, do Łodzi przyjeżdżał ze służbą uliberowaną, na karetach używał połączonych herbów przyszłej żony i Borowieckiego; do fabryki nie wtrącał się zupełnie, dzieląć się sumiennie jej ogromnymi dochodami

Władysław Stanisław Reymont Ziemia obiecana.

Pan sam powiedz, po co im fabryki! Nie mogą oni [POLACY] siedzieć na wsi, trzymać wyścigowe konie, jeździć za granicę, polować, romansować z cudzymi żonami, robić politykę i wielki szyk po świecie! (...) - Żeby oni mogli siedzieć na wsi i bawić się, to by z pewnością nie było w Łodzi ani jednego Polaka

Władysław Stanisław Reymont Ziemia obiecana.

POLSKA MŁODYCH miała być pismem dla ludzi inteligentnych, wykształconych i zatroskanych losem Ojczyzny. Prosta recepta na bankructwo - nie byłoi nie ma w Polsce takiej grupy targetowej

Ciało obce Rafał A. Ziemkiewicz


Żołnierze! Obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli.

Józef Piłsudski Pierwszy rozkaz do Wojska Polskiego Warszwa 12 listopada 1918 r.


(...), przecież my wszyscy jesteśmy dziećmi poprzetrącanych ojców i matek zmutowanych w jakieć zaczepno - odporne opancerzone potwory z siatami w garści, jak my, k*wa, możemy być normalni, jak my, k*wa, możemy mieć normalne dzieci?!

Ciało obce Rafał A. Ziemkiewicz


Postanowili czekać i cierpieć. Pozostało im jeszcze siedem lat, a w ciągu tego czasu ileż niewyjaśnionej udręki i ileż bezgranicznego szczęścia! Jednak zmartwychwstał, wiedział, że to się dokonało, doskonale czuł to swoim odnowionym jestestwem, ona zaś – żyła już odtąd jego życiem!

Fiodor Dostojewski


Uchodźcy ze swojej ziemi to jeszcze nic. Gorsi są uchodźcy ze swoich czasów.

Julian Tuwim


Człowiekowi dana jest władza tylko nad samym sobą.

Lew Tołstoj


Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.

Lew Tołstoj Anna Karenina


Czy wiesz, jak tu się robi karierę? Błyskiem geniusza albo zręcznością zepsucia. Trzeba wejść w tę masę ludzi jak kula armatnia albo wśliznąć się jak zaraza. Uczciwość nie zda się na nic.

Ojciec Goriot HONORE de BALZAC


Wyobraźnia Eugeniusza, przeniesiona w wysokie sfery paryskie, tchnęła w jego serce tysiąc złych miśli, rozszerzając mu głowę i sumienie. Ujrzał świat, jakim jest: prawo i moralność bezsilne wobec bogaczy; ujrzał w majątku ultima ratio mundi.

Ojciec Goriot HONORE de BALZAC


- Kasia - Ale ja jego nie kocham!

- Matka - to nawet lepiej, bo od tej miłości człowiek całkiem głupieje

Kogel mogel reż Roman Załuski 1988


Źle jest, Wilhelmie! me siły żywotne rozstroiły się aż do stanu niepokojącej gnuśności, trudno mi siedzieć z założonymi rękoma, a nie mogę również nic robić. Pozbawiony jestem wyobraźni, wszelkiego poczucia natury i mam wstręt do książek. Gdy nam brak nas samych, brakuje nam wszystkiego.

J. W. Goethe "Cierpienia młodego Wertera"

Wybrał Adam Mac Swan