Isaac Bashevis Singer Kukkuryku


1

Pińczów, poranne pianie koguta znaczy początek dnia. Rozważania o podobieństwie języka. Potem rozważania na temat innych znaczeń piania koguta, da się odczytać warunki pogodowe, kwadry księżyca itd.

Kapłon czuje się ofiarą złożoną na Jom Kipur? Pesach? Szabat? Ścinanie głów i wnętrzności kur- koniec. Kukkuryku jest nieśmiertelne, istniało przed Adamem, istnieje i będzie istniało. Istnieje Niebiański Kogut na Wysokościach – rozpoczyna śpiew, to Kabałą w szpiku ich kości- Rzeźnie przemysłowe dla kurcząt zgroza Kukkuryku.

2

Kurzy móżdżek kogut ma za nic, rozmawiają, plotkują, podlegają najsilniejszej i wysiadują jaja, ale tak ma być! Zrozumiał wreszcie to ko – ko, to to samo, co Kukkuryku. Kogut i kura, jak wszelkie stworzenie łączy się w pary. Kurą nie można gardzić.

3

W Kukkuryku jest Kabała. Kogut, który tracie wiarę – nie pieje. Gdy pieje do płaczu posłuchajcie w Jom Kipur odrzucicie noże.

Kiedyś był CUD? Cisza, potem następne pianie inne koguty milczą – noc ciemna 10 dni pokutnych przed Jom Kipur. Północ nowe Kukkuryku po milionach pokoleń nowy sposób piania. Śpiew jak skrzypce, Cip się obudziła, co to? Inne zwierzęta też się ożywiły. CUD całą noc pieje tylko jeden kogut. Z BOŻĄ POMOCĄ. Do rana kury o tym zapomniały. Błogosławione wspomnienie Wigilii Jom Kipur przyjdzie czas, gdy wszyscy usłyszą Kukkuryku Koguta na wysokościach.

by Adam Mac Swan