Bolesław Prus Lalka


Warszawa 1878 - zabór rosyjski ul. Krakowskie przedmieście sklep galanteryjny J. MINCEL i S. WOKULSKI.

RZECKI IGNACY spotkania w jadłodajni przy piwie spory polityce i o Wokulskiego - wariat, nie trzyma się fachu - jedzie na wojnę turecką z całym majątkiem - tam bogacą się tylko Żydzi i Niemcy.

Wspomnienia 1860 u Hopfera 20 letni subiekt Wokulski z restauracji przygotowuje się do studiów kpiny i śmiech. Zamieszanie polityczne na uczelni aresztowanie - ZESŁANIE SYBERIA Irkuck 1870 powrót do Warszawy z funduszem zarobionym na lekcjach uczy się, ale przymiera głodem. Staraniem Rzeckiego przyjęty do sklepu Mincla. Poślubia wdowę 4 lata katorgi 1876 zmarła odziedziczył sklep i 30 tys. rubli sklep nie pada zatrudnia 3 subiektów i Rzeckiego 25 lat w pokoiku przy sklepie skromne meble, dubeltówka, gitara, pies Ir. Codziennie pobudka samowar 30 min o 7 30 przegląd sklepu. W niedziele zmienia wystawy w oknach. Marzy o wyjeździe, ale nie rusza się poza Warszawę. Rzecki jest bonapartystą mody i pogoń za nimi uważa za zło(podobnie jak udział Żydów w polityce i handlu). Wspomnienia ojca przykład w domu i sklepie tradycje rodzinne i a nie nauki stąd są dobrzy subiekci zawsze gotowi i uświadomieni politycznie od dzieciństwa musztra nauka czytania i pisania. Po śmierci ojca ciotka i jego dawni przyjaciele na prośbę dziecka (8 lat) umieszczają go w terminie u Mincla. Jedyny przyjaciel KATZ subiekt mydlarski. Mincel zmarł sklep na Krakowskim przedmieściu mydło i galanteria.

marzec 1878 interesy idą bardzo dobrze Rzecki czeka na powrót Wokulskiego z Bułgarii (wojna turecka) - wziął z kasy 30 tys. rubli powrót 250 w tym złoto i papiery, które sprzeda razem ok 300 tys. Poglądy polityczne "sprawiedliwym jest to, że silni mnożą się, a słabi giną. Inaczej świat stałby się domem inwalidów, to dopiero byłaby niesprawiedliwość". Nie pyta o sklep tylko ogródkami o Łęckiego i jego córkę Izabelę. Myślał tylko o niej, ale za granicą dopadła go melancholia, gdy tylko odrywał się od interesów".

Tomasz ŁĘCKI 66 lat arystokrata. 3 pokolenia trwoniły majątek jemu zostało na podróże na dwór francuski i po Europie (bankrut). Krótko po powrocie salon elit w wygodnym mieszkaniu świetnie umeblowanym i w dobrym miejscu. Na koniec zrywa z towarzystwem.

Izabela piękna oryginalna, rozpieszczona, beztroska, światowa - bale rauty zbiórki teatry. Wspomnienia z huty widzianej za granicą koniec starego porządku - jej świat musi zniknąć. Pogarda dla mężczyzn i bankructwo odepchnęła od niej wszystkich konkurentów poza baronem i marszałkiem - starzy i bogaci. Hrabina Karolowa - sytuacja jest TRUDNA.

kwiecień Izabela czeka na zaproszenie na kwestę Wielkiego Tygodnia - myślą z powiernicą, że ojciec jednak ma majątek, choć są zmuszeni sprzedać serwis i srebra. Arystokracja WOJNA (Tomasz) walczy rublem organizuje mieszczaństwo głównie do gry w karty przegraliśmy (Izabela) Kwesta pieniądze na Grób Pańki i dywany dał Wokulski. Izabela podejrzewa, że chce ją zdobyć handlowymi sztuczkami ROZPACZ "Z salonów Kwirynału do sklepu..." HAŃBA nie upadek. Jedzie do jego sklepu i widzi budowę nowego. obraża WOKULSKIEGO go kokietuje subiekta MRACZEWSKIEGO -zuchwały. Wokulski jak w obłędzie wychodzi robi projekty bulwarów nad Wisłą, gdzie jest śmietnik spodlenie rasy. "Miniaturowy kraj, w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku drudzy z rozpusty. praca odejmuje sobie od ust by nakarmić niedołęgów, miłosierdzie hoduje bezczelnych próżniaków". Nasze dzieci miałyby jej urodę i moja siłę! Trudne stosunki z Łęckimi - nie miał go, kto wprowadzić i byli klientami jego sklepu. Przyjaciele SUZIN i dostawy dla wojska, Szuman Żyd lekarz naukowiec mówi żeń się - wspomina. Na śmietniku podchodzi do niego WYSOCKI furman 10 rubli na święta, kwit na konia i praca poprzez RZECKIEGO uratował rodzinę a 1000 w instytucjach przepadają

Sklep - awantura baronostwa Krzeszowskich o zakupy. On bankrut ona w separacji awanturnica pyta o kredyt męża - tajemnica. Dymisja MRACZEWSKIEGO za zachowanie w sklepie na jego miejsce ZIĘBA - dziwny.

Wielki Piątek. kwesta przy grobie - W. nie idzie - dopiero w Wielką Sobotę 20 złotych monet, bo będzie Izabela. Jest niewierzący i nie ceni wiary. Izabela wstawia się za MRACZEWSKIM i zostaje wysłany z wysoka pensja do Moskwy. (nikomu się nie udało go przekonać - Rzecki, Hrabina, baronostwo Krzeszowscy tylko ONA). Widzi STAWSKĄ z córką - bardzo piękna ukryty w konfesjonale obserwuje prostytutkę (MARIA) i jej szczery żal zabiera ją i daje list do sióstr Magdalenek reguluje jej długi kolejna uratowana. Święcone u Hrabiny - prezesowa Zasławska - znała jego stryja i rozpłakała się potem długo rozmawiają i zaprasza go do siebie Największa zbrodnia zabić miłość!!!!!. Izabela widzi, że On zna i jest szanowany przez wszystkich znakomitych arystokratów (nawet księcia) poza próżniakami. Zaprasza go do siebie, ale rozmawia ze Starskim po angielsku - Obrażony wychodzi

maj Nowy sklep, powóz inwestycje się opłaciły - WOJNY NIE MA zyski rosną. Rzecki wspomina 1848 rok Wojna Węgierska on i KATZ w BITWIE artyleria BEMA walka KATZ ginie. 1853 powrót do kraju - patent oficerski chce wracać Jaś MINCEL pomaga. Rzecki myśli o Wokulskim nowy sklep, powóz. Dla niego mieszkanie przy sklepie z bogatym salonem i drugi pokój dokładnie taki jak przy starym sklepie (mieszkał 25 lat).

W jadłodajni kupcy krytykują Wokulskiego Awantura, ale Stach zachowuje się dziwnie (tajemnica? polityka?) uczy się angielskiego wizyty p. MELITON swatki dziwne liściki z datami spacerów Izabeli przypadkowo pokrywają się z wydarzeniami politycznymi. W sklepie nowi subiekci w tym Henryk Szlangbaum Żyd wrócił z Syberii razem z Wokulskim i dr Szumanem Źle być ŻYDEM teorie socjalistyczne Mraczewski antysemita Wokulski Henryk był ze mną, gdy powodziło mi się bardzo źle!!! Szuman rozmawia z RZECKIM Wokulski romantyk lat 60 i pozytywista lat 70 - tych.

Meliton - guwernantka po chorobie, romansie i nieudanym małżeństwie zajęła się swataniem. To ona, gdy Wokulski wrócił z ogromnym majątkiem (więcej niż 2 pokolenia MINCLÓW) udzielała mu informacji o ŁĘCKICH - weksle, srebra, spacery w Łazienkach. Prezesowa Zasławska też zauważyła jego zainteresowanie Izabelą. Książę zakłada spółkę z Wokulskim w interesie publicznym. klasa wyższa pochodzi, jeśli nie od bogów to od bohaterów (Prometeusz?) ale nic pożytecznego nie zrobił

czerwiec szlachta z prowincji i ziemianie w Warszawie - zarys spółki handlowej (przemysł w rękach Niemców) z Rosją - tkaniny. Poznaje szumowinę MARUSZEWICZA przyjaciela Krzeszowskich, i wynalazcę OCHOCKIEGO zainteresowanego machinami latającymi te same aspiracje, co on w młodości - przeciwności, różnica wykształcenia i pochodzenia. W Łazienkach próba napadu - sprawcy przestraszyli się jego szaleństwa - chce się zabić!

Jeśli wygra dla niego ucieszy Izabelę. Zakup 800 r pośredniczy MARUSZEWICZ. Ogląda kamienice mieszka tam Piękna STAWSKA i Krzeszowska (tam zmarła jej córka) i studenci (rozrabiają nie płacą) ADWOKAT - spółka szlachty zebrano 300 tys., kamienicę można kupić za 65 tys. Wokulski podbije go 90 tys.

Łęcki bankrut może zgodzi się na ślub, ale jak będzie miał 30 tys. posagu z kamienicy NIGDY!

SZLANGBAUM STARY lichwiarz Wokulski zleca anonimowy zakup kamienicy. Stary wdzięczny, za przygarnięcie Henryka do sklepu młodzież żydowska zwojuje świat, bo się uczy. Postęp: u gojów wojna i sercowa gorączka u Żydów mądrość i cierpliwość. Kamienica - gdyby go nie znał to pomyślałby, że to zły interes a tak to tylko dziwny. Podstawi klienta chrześcijanina i kilku Żydów do licytacji Przysyła Maruszewicza niedobrze! KOŃ i stajnie WSZYSTKO ZALEZY OD KAPRYSU JEDNEJ KOBIETY!

KRZESZOWSKI chce odkupić klacz za 1200 rubli porobił zakłady i spodziewa się zysku. Propozycję przynosi hrabia "anglik" wysoko ceni Wokulskiego, ale podejrzewa Maruszewicza.

Wygrany wyścig pieniądze ze sprzedaży na ochronkę hrabiny Życzliwość Izabeli radość z upadku Krzeszowskiego AWANTURA i POJEDYNEK - Wokulski ranił lekko Krzeszowskiego w twarz. Maruszewicz chyba sfałszował podpis hrabiego!

Łęcka nienawiść do Wokulskiego przechodzi w zainteresowanie jak gladiator popiera go prezesowa i książę i ojciec. Dzięki niemu wygrała od ciotki bransoletkę, bo nie sprzedał konia, utarła jej nos, bo wstawiła się skutecznie za MRACZEWSKIM i pokonała Krzeszowkiego! Zdolny i wesprze ojca. Marzenie - dla mnie sprzeda sklep, kupi majątek ziemski i zostanie prezesem spółki ZYSK i poważanie arystokracji.

Zaproszenie na obiad do ŁĘCKICH widzi nadzieje i szansę dla siebie celowo popełnia gafy chce być szczęśliwym, bo sława (OCHOCKI) - przeminie. Życzliwa rozmowa przyjaźń. Łęcki myśli o oprocentowaniu lokaty (NIEREALNIE).

W. BYŁ niesprawiedliwie uprzedzony do nich euforia - Sklep pracownik gubi 400 rubli - umorzył na osobności. List od Magdalenek ladacznicy kupi maszynę do szycia i wynajmie pokój u furmana Wysockiego. Żona ma wszystko kupić i przygotować. Brata przenieśli i dobrze się im powodzi 2 rodziny uratowane. Maria ma maszynę i zbyt towaru w jego magazynie. Chce pogodzić się z Krzeszowskim, ale nie zostaje przyjęty, bo hrabia myśli, ze zapłacił 600 rubli za konia (oszustwo Maruszewicza).

Adwokat - kamienicę kupi Szlangbaum na swoje nazwisko 90 tys. rzekoma pożyczka pod zastaw kamienicy oddana na skutek niewypłacalności Żyda czysty legalny interes. Przestroga przed plotkami Maruszewicza i plotkami i o pojedynku itd.

Łecka podczas spaceru zachwyca się śpiewakiem Rossim, ale chce wyjechać, bo nie został dobrze przyjęty Wokulski organizuje klakierów. ŁĘCKI obserwuje piękna parę i wie, że pasują do siebie.

Rzecki o Wokulskim: awantura w Bułgarii, wyścigi i pojedynki, włoskie sztuki operowe, afera ze Szlangbaumem - wściekłość upija się w restauracji rano anonim, że krzywdzi Krzeszowską i MRACZEWSKI z SUZINEM mają interes w Paryżu zysk Wokulskiego kilkadziesiąt tys. a on nie chce jechać. kamienica kupiona 90 tys. Nikt nie pilnuje sklepu - wystawa niezmieniona, Mraczewski czeka 3 godz., SUZIN proponuje 50 tys. wyjedzie a on czeka na spotkanie z ŁĘCKĄ.

AWANTURA TOMASZ ŁĘCKI liczył na 120 tys.(absurd) Wokulski proponuje lokatę na 10% Zaproszenie na obiad. Henryk Szkangbaum wściekły, bo obrażono w sklepie jego ojca Łęcki traci przytomność. U Łęckich awanturują się Żydzi wierzyciele Szpigelman FLORENTYNA - powiernica ostrzega przed romansowaniem z kuzynem Starskim przy Wokulskim ten przed obiadem wyrzuca Żydów i każe przyjść po pieniądze do kantoru jutro rano. Wokulski chce wyświadczyć przysługę i dać pieniądze na wyjazd do Paryża (wystawa światowa). Izabela pyta, czemu ja prześladuje on od 2 lat usuwa przed nią każdą przeszkodę. Wbrew radom Florentyny romansuje ze Starskim po angielsku Wokulski rozumie. Czeka na śmierć ciotki(Zasławska) i spadek wspólne wakacje na wsi. Wściekły Wokulski obraził się jeszcze na Łęckiego pożegnał się i pojechał do SUZINA do Paryża.

Rzecki myśli, że te działania Wokulskiego to polityka! Rosji? TRIEST? Paryż - Napoleon? podejrzewa zakupy broni. Pod jego nieobecność ma się zająć kamienicą i podnieść Krzeszowskiej czynsz o kilkanaście rubli.

Szuman nie ma złudzeń to nie polityka a MIŁOŚC, ale wasza cywilizacja rzymska - rycerska - kościelna i romantyczna ze zwykłej rzeczy zrobiła chorobę umysłową! oszustwo i handel ludźmi a karą za to jest małżeństwo - dożywotnie galery. Biada tym, którzy na ten targ zabiorą serce - wie, bo wychował się między chrześcijanami i zaręczył się nie miał prawa tak jak Wokulski do hrabianki. ZGINĄĆ POD GRUZAMI CYWILIZACJI. Gdyby się normalnie zakochiwał nic by się nie stało a tak na stare lata jedyna miłość jest jak lawina NISZCZY - głód tygrysa szukanie ideału nas gubi, bo oddaje władzę kobietom. Kobieta z klasy wyższej próżnujący dziwoląg ze skrzywionymi stopami, ściśniętym tułowiem, czczym mózgiem wychowuje przyszłe pokolenia ludzkości. dzieci nie uczą sią jak pracować na chleb tylko jak trzymać widelec, zamiast faktów - roić o ideałach zamiast poznawać ludzi - uczy się podobać im. To pedagogika kobiet. Klerykalno - feudalni - poetycka miłość OBELGA ZDROWEGO ROZSĄDKU. Rzecki - słabość do kobiet nie kompromituje - Bonaparte. Spotkanie z Machalskim kolegą jeszcze od Hopfera, gdzie poznał Stacha Wokulskiego. Ojciec wariat topi pieniądze w przegranym procesie o majątek a on kupuje książki i uczy się tak, że od razu mógłby zdawać na uniwersytet. Rewolucjonista LEON ludzie są równi Wokulski rzuca posadę idzie się uczyć wcześniej koledzy zabierają drabinę i musi WYDOBYĆ się z piwnicy - całe jego życie udziela korepetycji ŻYDOM zsyłka Irkuck wraca ma 600 rubli uczy się głoduje, bo dla uczonych był kupcem a dla kupców uczonym. OSZUKANO MNIE

Wdowa po MINCLU ślub i same zmartwienia - nie miał łatwego życia! Zmarła z własnej głupoty - jakieś kosmetyki zrobiła wcześniej ZAPIS STACH znów młody. Obecnie wszyscy spodziewają się wojny w grudniu zajmuje się kamienicą. rządca Wirski - były ziemianin i oficer- obniża mu czynsz i każe, wprowadzać ulepszenia Krzeszowska ma pretensje. STAWSKIEJ tez obniża komorne.

PARYŻ Suzin hotel winda ma tłumaczyć i obserwować zaufany doradca, dyskretny i zna języki francuski i niemiecki 50 tys. rubli lub więcej. Spacer powrót interesanci (same dziwaki) zwiedza z przewodnikiem i bez - bogactwo miasta sam wstydzi się swego sklepu, choć jest ozdobą Warszawy! Poufne rozmowy - pełen sukces. Wykłady odczyty loty balonem i wystawy starożytności. Tu budują a co on robi? WALCZY Z PRZECIWNOŚCIAMI. Paryż o 5st. C. cieplejszy od Warszawy mniejszy wysiłek - na życie.

GEIST niemiecki profesor chemik wodoru wie o jego przeszłości - zainteresowania naukami przyrodniczymi próba samobójstwa majątek metale lżejsze od powietrza - potrzebuje pieniędzy i pomocnika samobójcy! Głupota i występek dostaną narzędzia zamiast zginąć - obawa. Tajemnicza baronowa szpieg - zleca jej odnalezienie STAWSKIEGO, który uciekł za granicę. Dylemat serce - Warszawa - rozum GEIST. Romantyzm i sentymentalizm Mickiewicza - szukanie ideału zatruło pokolenia! Dwa światy arystokracja i pospólstwo -POLSKA Nie wróci do Warszawy zainteresuje Ochockiego i razem... List z Warszawy od prezesowej z zaproszeniem do Zasławia (projekt cukrowni) WRACA najbliższym pociągiem! Gratulacje sklep ogromny sukces skandale mu nie przeszkodziły. Paryż sukces zarobił tyle, co wydał po powrocie z wojny. Suzin kolejny interes zimą.

Pociąg do Zasławia NOC - życie rozpięte między dalekim wschodem i dalekim zachodem. Wszystko, co umie i zna nie pochodzi stąd. Tu tylko upokorzenie i zawiść, fałszywy poklask. Rasa ludzi szlachetniejszych i lepszych. wynalazki by im zapewnić zwycięstwo.

Konduktor zapowiada barona -wiezie biżuterię dla narzeczonej EWELINY Janockiej (zrezygnował z Łęckiej - ulga Wokulskiego). Kobiety są mniej występne i poświęcają się częściej. WIEŚ cisza po kolei żelaznej, Paryżu i Warszawie. Prezesowa UTOPIA - murowane czworaki, ochronka, do starców, biblioteka - studiuje bez przerwy. Osobiście dogląda gospodarstwa. Rozmowy o małżeństwie dla majątku największe nieszczęście - STARSKI miał (ma?) romans z EWELINĄ baron zaślepiony - Wokulski zastanawia się czy on też.

WĄSOWSKA wesoła piękna wdowa, konie Ochocki ryby ciepło spokojnie flirtują, spacery. SZCZĘŚCIE pieniądze nie dają nosi się je w sobie Niezwykłość przez cierpienie a nie przez szczęście.

ŁĘCKA mimo ponagleń ciotki nie śpieszy się wie, że jest tam Wokulski dopuszcza możliwość małżeństwa. Starski stracił ZAPIS na rzecz sierot sam ożeni się tylko z bogatą, baron jest z Eweliną - jej został tylko marszałek i Wokulski - wzgarda dla kupca - niepotrzebna Zasławska wiele widziała i pamięta przodków! Wszyscy szanują Wokulskiego i to nie on przyjdzie na salony tylko one do niego i nie pozwoli sobą pomiatać - kobieta, która pokocha będzie szczęśliwa. ŁĘCKA pyta o Paryż - smutny bez niej umie się bawić bez niej WĄSOWSKA - spacery rozmowy grzyby miasteczko. Arystokracja pogardza pracą i czci próżniaczy zbytek. Źle urodzone zasługi wyżej od dobrze urodzonych pretensji. To kobieta jest nośnikiem szlachetnych obyczajów - Łęcka pyta czy się obraził przed wyjazdem - była zła, bo myślała, że kamienicę kupił z łaski i przepłacił - teraz wie, że Krzeszowska da 90 tys. a on ocalił jej posag i majątek a może i ojca od ruiny i śmierci. Siła i praca - władza nad przyrodą - ma prawo o niej myśleć FLIRTUJE

ZASŁAW - parterowy domy drewniane ruina góra śmieci, studnia źle przykryta, jamy i osty na placu pusto SZABAS Żydzi - zamknęli kramy. Proboszcz zgadza się na napis na kamieniu MICKIEWICZ do M*** pamiętał stryja kapitana ukochanego Zasławskiej.

WĘGIEŁEK - domorosły fachowiec - wytnie napis, choć zbiedniał po pożarze cały warsztat stracił. Wysokie wynagrodzenie za napis i obietnica, ze zabierze go do Warszawy na nauki. Spacer ruiny legenda o kowalu ruda żelaza - krew na kamieniach - śpiąca panna Wokulski pyta, czy Łęcka się obudzi? Może TAK. W pałacu awantura -wszyscy obrażeni na STARSKIEGO. Cukrowni nie powinna stawiać mówi, że panny są głupie biorąc starego i bogatego i pustego kochanka a najdziwniejsze jest to, że mężczyźni nie poznają się na tych LALKACH czy to OSTRZEŻENIE?

WĄSOWSKA - prezesowa mówiła, że ogląda miejsce na cukrownię a on jak trubadur zamiast taksować drewno w lesie. Imponuje jej jego szaleństwo i jest życzliwa poprze jego starania o Łęcką, ale niech cierpliwie czeka i nie działał pochopnie. Zaprasza OCHOCKIEGO do Warszawy i zabiera WĘGIEŁKA.

Rzecki źle w polityce Afganistan Zulusi w Afryce Dżuma od Astrachania Wokulski wraca z Moskwy 70 tys. rubli. PROCES Krzeszowska vs STAWSKA - o kradzież lalki wcześniej adwokat baronowej proponuje 80 tys. zamiast 90 za kamienicę (oszust) Wokulski mówi 100 tys. do Nowego Roku potem więcej.

STAWSKA jest cały czas obserwowana przez Maruszewicza i Krzeszowską, ale jej Rzecki nie ostrzegł, bo upił się i awanturował z kolegami, że Wokulski sprzedaje sklep Żydom z powodu Łęckiej - i co z tego? wielu wrogów kamienica sprzedana za 100 tys. anonimy Wirski przyjęty do pracy w spółce. Baronowa przyjęła STAWSKĄ do pracy by ta, (jako kochanka) Wokulskiego wyjednała niższą cenę kamienicy potem pozwoliła przyjść z Helunią a następnie oskarżyła ją o kradzież zakupionej u Wokulskiego (za 3 ruble) bardzo drogiej lalki. SĄD adwokat Wokulskiego wygrywa bez trudu ich laka ma wszytą metkę a tamtą pobiła służąca. STAWSKĄ przenoszą do innego domku i dają pracę w sklepie galanteryjnym on zna buchalterię. Żydzi kupują sklep Henryk Szlangbaum zmienia subiektów.

Szuman wokół Łęckiej pełno adoratorów. Wokulski romantyk pełnej krwi Tępiliście 18 wieków to, co najlepsze u Żydów zostali ci sprytni i podstępni umiejący władać ostatnią dostępną bronią pieniądzem. Baronowa Krzeszowska wyrzuca studentów i wzywa męża do powrotu. Wirski mówi, że tak dopełniła się zemsta. Baronowa przeprosiła STAWSKĄ. Książę zapytany przez Łęckiego o poradę w sprawie Wokulskiego użył wpływów i ocenił: PRAWY człowiek, ratuje rzemieślników, pracowników kolei, kupców i kobiety upadłe nikt uczciwy i znaczny nie powie o nim złego słowa. Patrząc, co wyprawia Łęcka książę przestraszył się - kuzynko trzymaj w ręku tego ptaszka by krajowi przysporzył korzyści - lody przełamane - zdecydowała się wyjść za niego - podziw szlachty Prezesowa - Izabela doceni Wokulskiego za późno. EMANCYPACJA tylko przywileje męskie, ale i zachować kobiece.

STAWSKA Wokulski diabelnie energiczny i piękny. Gotowa wyjść za niego, gdy poprosi zostać nawet jego kochanką. Plotki - pracuje w sklepie, ale o nim myśli. Rzecki dowiaduje się ostatni o sprzedaży sklepu od Szumana, który przegląda jego księgi - lekarz daje swój kapitał ma do nich prawo, wzbogacił się Wokulski dorobił się Szlangbaum - nie każdy ma zadatki na bohatera, ale pieniędzy potrzebuje każdy. Nie chce już pracować naukowo. Pieniądz otwiera drzwi, jest zawsze zastawionym stołem, sezamem bogactw i lampą Aladyna. Wystarczy, że kupi meble będą go odwiedzać. Wokulski to nieuleczalny marzyciel -zmiana systemu polskiego na żydowski, ale sam nazywa ich "PARCHAMI”, ale system mają genialny - triumfują - nasz bankrutuje. Z masy wzbijają się u nich genialne umysły HEINE, Marks Rotschild - nowe drogi świata. Pogardzani, prześladowani, ale cierpliwi i genialni - WY BANKRUTUJECIE 3 pokolenia Łęckich roztrwoniły majątek i zrobiły długi Tomaszowi zostało 30 tys. i Izabela dla dopełnienia niedoborów w tym czasie Szlangbaumowie robili pieniądze!!! Społeczeństwo jak gotujący się kocioł, co było na dnie idzie do góry. Rzecki wierzy w niezmienność ról społecznych.

Wielki Post - ruch w salonach -odczyty teatry amatorskie, żywe obrazy Łęcka uczestniczy 4 adoratorów 1 grozi samobójstwem sami idioci marny skrzypek Molinari awantura u ciotki, ale łatwo daje się przeprosić Wokulski wychodzi wściekły na to, że nie poznała się na łajdaku w końcu nikt w Warszawie go nie przyjmuje.

Węgiełek chce już wracać do Zasławia dostaje pieniądze na warsztat i chce żenić się z prostytutką uratowaną przez Wokulskiego, ale boi się go obrazić, bo może ona jest z NIM dostają posag 500 rubli i pieniądze na warsztat oraz na gospodarstwo. Logika serc prostych: pogarda dla występku - miłosierdzie dla nieszczęścia

Łęcka poznała Molinariego na raucie i była nim zajęta. Ochocki sądzi, że jest płytka i pospolita, a Wąsowska chce ułatwić Wokulskiemu starania o jej rękę. Wokulski jest wściekły i każe Rzeckiemu zawieźć Łęckim dywidendy od sumy. Sam chodzi do STAWSKIEJ rozmawiają serdecznie on w apatii. Wąsowska kokietowanie Molinariego to może być zemsta za spotykanie się ze STAWSKĄ - plotki roznosi Krzeszowska i Maruszewicz - Nowa nadzieja Wokulski zostaje narzeczonym i w prezencie podarowuje Izabeli blaszkę od GEISTA w złotym medalionie - NARZECZONY.

STAWSKI widziany był w Algierze pod przybranym nazwiskiem - baronowa z Paryża szuka dalej potwierdzenia

KRZESZOWSKI - ścigany przez wierzycieli wraca do żony. Najpierw wysyła księcia potem wraz ze służącym Leonem wprowadza się do niej i jest gotów wybaczyć jej skandale sądowe sprawy wytoczone niewinnym kobietom o lalkę. Baron nie ma dobytku - wszytko ma mieć w domu. Jego procesy o długi to nie jest skandal! Mąż wraca - przeprasza STAWSKĄ, przerywa wszystkie procesy odwiedza arystokrację i przyjmuje rewizyty. Baronowa powoli w tajemnicy wykupuje długi męża. Obraża Wokulskiego i okazuje się, że Maruszewicz sfałszował dokument i ukradł 200 rubli. Przeprosiny Barona i odwołanie oszczerstw zwraca się do niego KUZYNIE jak do arystokraty! Pyta jak się wzbogacił - szczęście i uczciwość! Maruszewicz chce grozić bronią, ale Wokulski wypuszcza go, bo nie fałszował jego podpisu - wypędza go. Dowód na to, że traci energię postąpił szlachetnie, ale nie po męsku. Porzucił sklep, ale zajął się spółką do handlu ze wschodem i na perkalikach osiągnęli nie 15% a 18. Zrobił Zapisy RZECKIEMU, subiektom Lisieckiemu i Klajnowi po 3 tys. 12 tys. dla ludzi w firmie. Córka Węgiełka 600 rubli posagu, posag dla Helenki Stawskiej.

Śmierć prezesowej, ale nie jedzie, bo zostawiłby Łęcką to nie miłość to Ekstaza.

Wspólny wyjazd do Krakowa Hortensja zapis dla Izabeli jadą ze Starskim w jednym wagonie a ten za jej pozwoleniem romansuje z Łęcką po angielsku i wie, że doszło do zbliżenia między nimi! WŚCIEKŁOŚĆ stacja Skierniewice wybiega z wagonu chce wódki, ale nie pije wzywa konduktora i każe skłamać, że jest do niego telegram. Łęcka się niepokoi, bo nagle się zmienił - nagle stał się dla NIEJ WIELKI. Na peronie sponiewierał STARSKIEGO, ale nie chciał satysfakcji, bo by zabił go bez pojedynku. Dał mu do zrozumienia, że rozumie, o czym rozmawiali i widział w szybie, co robili. Mówi Tomaszowi, że telegram zwiastuje duży ZYSK. ŁĘCKĄ pożegnał po angielsku. Chce popełnić samobójstwo pod pociągiem, ale ratuje go WYSOCKI dróżnik brat furmana. Ochłonął mówi, że był pijany, nakazuje dyskrecję - stracił wszystko poza pieniędzmi daje mu plik sturublówek - ZŁOŚĆ ludzka mówi Wysocki.

Rzecki w polityce spodziewa się wojny? w sklepie reprezentuje interesy Wokulskiego nim będzie spłacony. 1,5 tys. dożywotniej pensji pojedzie na Węgry - zostaje. Szlangbaum dzięki Maruszewiczowi jest przyjmowany przez arystokratów poza księciem -antysemityzm zapowiada Szuman podłe charaktery Szlangbaum chciał go oszukać. Kolejna awantura w sklepie o Wokulskiego. Wirski załatwił Rzeckiemu paszport na wyjazd kupił i spakował kufer - rozpakowuje zostaje. Wrócił Baron i zarządza kamienicą Krzeszowskiej. Ponaglany przez Maruszewicza wynajmuje pokój tym samym studentom i bierze zadatek. Nie dokuczają baronowej tylko Maruszawiczowi ten idzie do Szlagbauma na skargę na Klejna, bo widuje się ze studentami a ten wyznacza termin rozwiązania umowy

STAWSKA przyjęła oświadczyny Mraczewskiego.

Szuman wypędza podchmielonych przyjaciół od Rzeckiego - wygrali zakład, że Wokulski zbankrutuje Szuman zakazuje pić! TYLE MÓGŁ ZROBIĆ ZROBIŁ NIC

Łęcki umiera - po oświadczynach ostatniego konkurenta marszałka Izabela prowadza się z inżynierem od budowy mostów żelaznych. Marszałek w końcu obraził się i wyjechał na Litwę.

Szeroka dusza Wokulski widzi na lata na przód a rzeczy nieznane go pociągają. Robi zapisy dla wszystkich bliskich. W Zasławiu dziwny wybuch niszczy kamień i ruiny zamku Szuman miał informacje o Wokulskim w Zasławiu i kupowaniu dynamitu, ale Węgiełek ciała nie znalazł.

Rzecki umiera ze zdenerwowania, gdy okazało się, że Szlangbaum każe go śledzić podczas ustawiana wystawy sklepowej.

by Adam Mac Swan