William Szekspir Makbet


3 wiedźmy czarują i umawiają się na wieczorne spotkanie

DUNKAN - król Szkocji Jego synowie DONALBAIN i MALCOLM -uratowany przez rannego oficera przybocznego, który opowiada:

MAKBET WALECZNY: bunt (Macdonwalda, z Irlandczykami i kernami z gór) stal dymi krwią bitewną wycina drogę wśród nieprzyjaciół i zabija przywódcę - WSCHÓD SŁOŃCA NORWEG Swen MAKBET i BANKO jakby chcieli obaj wykąpać się we krwi nowa GOLGOTA wrogowie pojmani? SWEN i TAN CAWDORU. Oficer słabnie każą go opatrzyć.

TAN CAWDORU zapadł wyrok za zdradę śmierć NADANIE CAWDOR przejdzie z woli króla na MAKBETA

3 wiedźmy czarują zło w przyrodzie wiatr przepowiednia odmiany LOSU

BANKO i MAKBET SŁAWA - znikają- blekot? pomieszanie zmysłów

ROSS - wita Tana CAWDOR - imieniu króla przynosi zaszczyt on zastanawia się kusi, najważniejsze przed nim Banko przestrzega by nie wzbudzić w sobie pragnień Makbet się zamyśla.

INVERNESS

LADY MAKBET - list: dzień zwycięstwa i chwały oraz wiedźmy z przepowiednią POSŁANIEC król przenocuje ona przyzywa moce by dodały jej sił. O mężu jest za słaby, zbyt ludzki i nie skraca dróg. MAKBETA wita, jako Tana Cawdor i Glamis on myśli o jutrze. Kiedy król chce jechać - jutro - NIGDY? Bądź niewinny i uśmiechaj się.

DUNCAN i BANKO - chwalą zamek dobre powietrze jaskółki bezpieczeństwo

LADY MAKBET - król w domu zaszczyt codzienna modlitwa.

AKBET - gdyby się dokonało...! Wątpliwości targa się na króla, na nich wina - to dobry władca i krewniak, nie chce stracić dobrego imienia

LADY MAKBET: postanowiła spić strażników i ich nożami zabić we śnie, będzie rozpaczała, ale się decydują.

INVERNESS BANKO późno idzie spać oddaje miecz FLEANCE - syn bierze go z powrotem ktoś idzie MAKBET król szczęśliwy (BANKO) nie byłem odpowiednio przygotowany. Wiedźmy dobrze się spisały mają rano RADZIĆ

MAKBET rozkazuje zadzwonić, gdy trucizna będzie gotowa w ciemnościach widzi sztylet okrwawiony wizja takiego noża chciał użyć Koszmar Hekate przyroda zamiera dzwon trwoga

LADY MAKBET: pijani ośmieliła się zabrała im noże KRZYK z komnaty

MAKBET STAŁO SIĘ zabił - słudzy nieprzytomni obudzili się pomodlili i zasnęli GŁOS - NIE ZAŚNIESZ

BRAMA stukanie pijany odźwierny Macduff i Lennox pytają o Makbeta - spóźnieni o godzinę idą budzić króla Lennox noc niespokojna wiatr ryki zwalony komin, krzyki puszczyka ZGROZA MORD świętokradczy świątynia zwalona ALARM pobudka DZWON

LADY MAKBET: Król nie żyje pod naszym dachem BIADA DONALBAIN i MALCOLM ojciec zamordowany we śnie przez pokojowców - uciekają do Irlandii (D) i Anglii (M)

Makbet (szał) zabija pokojowców Lady mdleje Banko przytomnie ubrać się zebrać na naradę. ZNAKI Starzec - godzina trwogi w przyrodzie widział sokoła zabitego przez sowę konie DUNCANA zagryzły się. Ross zdziczały rozwaliły stajnię i wybiegły.

MACDUFF - zabili pokojowców, synowie uciekli, Makbet włada w Scone, ciało Duncana z przodkami w krypcie -wraca do Fife

BANKO w Forres - posiadłeś wszystko - myślę, ze dopomogłeś szczęściu - ale twoi potomkowie nie będą królami!!!

Lady Makbet- bez niego uczta martwa, uspokaja Makbeta Banko i Fleance nie są wieczni Banko - jedzie wraca na ucztę tu zasadzka przygotowana przez Makbeta mordercy - GINIE- syn bezpieczny ucieka!

UCZTA Mordercy donoszą Banko nie żyje wąż zabity młody żyje, ale nie ma jeszcze jadu Radość wiwat DUCH BANKA widoczny tylko dla MAKBETA - zachowanie psuje uroczysty nastrój L.M. nie może go uspokoić. Źle się czuje uczta przerwana.

3 wiedźmy czarują przybywa HEKATE zła, że bez niej zmienia przyszłość

LORD- W Anglii Edward święty Northumberland i Siwald smutek Macduff nie przybędzie (zemsta nad nim)

3 wiedźmy czarują wzywają HEKATE (decyduje o losie i zaraz znika)

MAKBET Zjawy 8 królów i Banko w aureoli? okrwawione włosy wiedźmy znikają

Lennox nic nie widział i nie słyszał, posłańcy Macduff uciekł do Anglii

Makbet - planuje najazd na Fife i mord

Lady Macduff: ucieczka to obłęd rozsądek - zostać ROSS namawia do ucieczki rozsądek sam wyjechał

Beztroskie dziecko zamordowane wraz z matką zagłada i śmierć.

DOKTOR król uzdrawia dotykiem

ROSS - biedny kraj i nie pytaj, komu bije dzwon - dobrze kłamie, ale Macduff domyśla się, że rodzina zamordowana OPANUJ BÓL JAK MĘŻCZYZNA do walki z Makbetem - ludzie gotowi

SZKOCJA DOKTOR i Dama Dworu MAKBETALADY M. lunatykuje z zapaloną przy łóżku świecą - myje ręce z krwi nawet po 15 min opłakuje Lady Macduff i Banka Lekarz - nie mogę jej pomóc a ksiądz.

DUNSINANN oblężenie Anglicy, Malcolm, Siward i Macduff - zemsta młody Siwardi młodzieńcy chcą walczyć Makbet wzmacnia fort zamierza walczyć postradał zmysły po pokrętnych przepowiedniach jest pewny zwycięstwa. Osamotniony przeciw 10 tys. nie boi się wzywa Seytona ze zbroja - jeszcze nie czas.

Fortel, aby ukryć ilość ludzi wycinają gałęzie i w ten sposób LAS PODCHODZI POD MURY

Makbet obrona chorągwie na murach KRZYK LADY MAKBET targnęła się na życie - las się zbliża została tylko druga część przepowiedni w polu pokonał młodego SIWARDA - ginie z ręki Macduffa wyjętego za brzucha matki (nie urodził się)

Malcolm i Stary SIWARD opłakują syna rana z przodu walczył mężnie do końca Macduff z głowa Makbeta Niech ŻYJE KRÓL idą na koronację

by Adam Mac Swan