Isaac Bashevis Singer Magazyn


1

W Niebie od 10 godzin spóźnia się Anioł Bagdial (jak urzędnicy na ziemi nie lubi wysiłku) do pracy w magazynie ciał. Nagie dusze czekają. Sprawiedliwi spożywają posiłek z Lewiatana, potępieni są na ogniu w otchłani – przewróceni na drugą stronę. Bagdial wchodzi bez powitania” Nie pchać się, ciał wystarczy dla wszystkich”. Wywołuje po numerach zniecierpliwione dusze mogą donosić nawet do Malbuszala! Duszyczki pokorne były jednak zadowolone. LARWA - pada, po jego odejściu – dawniej wyrzucono by go z nieba, by obcował z córkami Adam, zamieniono w diabła, chochlika, aby się zorganizował! Bóg nie może zniszczyć całego kosmosu – świat, lub 2 tak. Filozof mówi, że wszechświat pozwoliłby Bogu, unicestwić siebie, uczynić świat bezbożnym – SPRZECZNOŚĆ.

Dusza kobiety lubieżnej – strącona na ziemię cierpiała w pikle. Skąpiec, który miał żonę, uważa, że kobiety są marnotrawne. Zawsze gotowała 2 x więcej owsianki, która się psuła, smalec jełczał, a mąka pleśniała. Na koniec uciekła z szewcem. Sknera jadł czerstwy chleb, bo był tańszy i zbierał tabakę, którą go częstowano – 2 worki!!! Nie chce wracać, ladacznica chce być mężczyzną. Z ciałami jest zawsze problem z powodu lenistwa i niekompetencji anioła Bagdiala, ale jest kuzynem Malbuszala – Bóg, może go nie ma?

2

Bagdial słyszał rozmowy, skąpcu dałby ciało psa, za długo tu siedział, a Boga nie widział, dostaje do magazynu wybrakowane ciała od anioła odpowiedzialnego za prokreację! A dusze domagają się pięknych ciał, a potem piją, są lubieżni lub gnuśni! Karą dla skąpca będzie ciało eunucha, będzie pożądał pieniędzy w domu dla ubogich w Pińczowie.

Ladacznica będzie znów kobietą 18 lat ma żyć w cnocie, w brzydkim ciele starej panny. Złodziej zostanie ograbiony ze wszystkiego.

Woźnica, który zdradził żonę z gojką zostanie w ciele konia i będzie ciągnął wóz z Izbicy do Krasnegostawu, po błocie, Czerwony Zelig woźnica go ukarze.

Następna dusza Szifra – kucharka zostanie spluwaczką, bo pluła do owsianki swego pana wrócą razem za 3 miesiące, bo on umiera na gruźlicę – KOCHAŁ JĄ.

Bagdial rozmyśla o o swej niskiej randze, niesprawiedliwości, wątpi w Boga. Filozof dziwi się, że kwestionuje Pierwszą Przyczynę – to może i tak, mówi Bagdial, ale sprawować mądre rządy, to, co innego.

by Adam Mac Swan