Honore de BalzacOjciec Goriot


Paryż pensjonat VAUQUER dzielnica łacińska pani Vauquer z domu Conflans -dobra opinia, mimo, że przyjmuje kobiety i mężczyzn.

Parter salon o szklanych drzwiach, sień, kuchnia i schody drewniane woskowane, jadalnia -biały serwis imitacje marmuru słabe posiłki, wygasłe kominki, sztuczne kwiaty, zegar z niebieskiego marmuru, zapach stęchlizny, brud, ceraty. Oszczędna nędza, rozpad zbutwiałe sprzęty.

Ranek kot i wdowa Vauquer - tiulowy czepek, fałszywy warkocz, pomarszczona pulchna twarz i nos (papuzi dziób) małe tłuste ręce, pełny trzęsący się biust ok 50 lat zmarszczki pod oczami (dużo przeszła -mąż stracił majątek).Kucharka gruba Sylwia przygotowuje śniadanie dla 7 stałych gości (na obiady przychodzą z zewnątrz 8 studentów i 2-3 sąsiadów -30 franków/mc)

Wszyscy mieszkańcy skromnie i staro ubrani, farbowane stroje, ale ciała o mocnej budowie. Pani MICHONNEAU (kurtyzana?) niegdyś piękna i namiętna -ślady białej cery.Pan POIRET (automat) wynędzniały, brudny urzędnik.

Panna WIKTORYNA TAILLEFER anemiczna, uboga, skromna, ładna (kontrast) 600 fr./rok pensji wydziedziczona kwestionowane ojcostwo miliony brata. Pobożna chce im wybaczyć. CAUTURE i VAUQUER przeklinają ta broni Pan EUGENIUSZ de RASTIGNAC południowiec dziedzic dobry smak oszczędny strój w domu i bogatszy, gdy wychodzi. Pan VAUTRIN farbuje bokobrody, peruka tęgi chwat złota rączka? podróżnik? marynarz? bogaty za 15fr/mc za wódkę w kawie do deseru.

OJCIEC GORIOT kozioł ofiarny 69 lat od 1813 w pensjonacie wycofał się z handlu mąką mieszkanie za 1200fr 1p. umeblował obił; bogato ubrany, biżuteria, srebra stołowe i listy zastawne na 8-10 tys. fr./rok.

Właścicielka zaczyna o nim marzyć swata ją udawana arystokratka L'AMBERMESNIL po rozmowie z GORIOT wyszła nie płacąc za pół roku. VAUTRIN ją przejrzał! A VAUQUER uznała GORIOT za winnego skąpstwo, straty zakup sukni i kapelusza, prezenty NIENAWIŚĆ proporcjonalna nie do miłości, ale do zawiedzionych nadziei PRZEŚLADUJE GORIOTA. Zaczyna od przypraw i dodatków przy stole. On skromny zje zupę sztukę mięsa z jarzyną -nie przejmuje się. Nie ma słabych stron, ale wdowa zniechęca do niego mieszkańców.

2rok 2piętro 900fr/rok oszczędza nie pali w zimie przypisują mu całe zło i mierzą go swoją miarą. Starca odwiedzają bardzo młode i piękne kobiety ubrane w najbogatsze stroje kochanki myślą inni on mówi -2 córki.

3rok 3piętro 45fr/mc bez tabaki, fryzjera, pudru siwy stary rozpustnik? najtańsze perkale znika biżuteria.

4rok nie do poznania chwiejny groza i litość.

LISTOPAD 1819 Na pytanie czy przychodzą córki? -CZASAMI -ZADUMA. Gdyby to były córki to nie mieszkałby tu jak dziad na 3p. za 45fr/mc PLOTKI ROZPUSTNIK?

de RASTIGNAC biedny rodzina skromny dworek i winnica nędza by mógł studiować. Odkrywa, że Paryżem rządzą kobiety i stosunki nie praca. Zdobyć protektorki sam ładny i spokrewniony z wpływową rodziną wicehrabiny de BEAUSEANT list polecający od ciotki w odpowiedzi zaproszenie na bal szczyty arystokracji dyktatorka mód dobrze go przyjęła a to otworzyło wszystkie salony nawet pięknej de RESTAUD. Potem pracuje do późna i odkrywa jak Goriot skręca srebrne pozłacane przedmioty mówiąc "biedne dziecko"! Tego ranka wszyscy zaspali. Służący mówił, że dziewczęta to 2 córki GORIOT świetne napiwki. Goriota widziano jak sprzedawał srebro i poszedł do lichwiarza GOBSECKA i posłał Krzysztofa do hrabiny de RESTAUD z wykupionym wekslem.

WIKTORYNA modliła się z ojca, choć wydziedziczył ją na 3 mln fr. i nie chce jej przyjąć. Rastignac mówi, że wieczorem spotkał hrabinę na balu rano widział ją u lichwiarza GOBSECKA VAUTRIN mówi Paryż. GORIOT szczęśliwy, gdy słyszy nazwisko hrabiny sposępniał na wspomnienie o lichwiarzu GOBSECKU. VAQUER -GORIOT zrujnował się na kobiety -student nie mogą być jego kochankami! VAUTRIN -temperamenty Stara panna MICHONNEAU rozumie. Te zaspokajają namiętności; gra, giełda, kobiety, obrazy ucieszny śmietnik!. Stary PIOROT wychodzi z MICHONNEAU Sylwia -jak małżeństwo GORIOT wraca tu nieszczęście TAILLEFER wpuścił WIKTORYNĘ by się rozmówić się nie poprosiłby usiadła opowiada COUTURE. Matka była bez posagu -upadają wszelkie pretensje dziecko we łzach prosi by przeczytał testament matki on obcina paznokcie i odkłada dokument na kominek, brat nawet nie przywitał się z siostrą GORIOT: to POTWORY! Przy stole wszyscy żartują z GORIOT, ale dla RASTIGNACA to zagadka do rozwiązania.

EUGENIUSZ de RASTIGNAC idzie do hrabiny ANASTAZJI de RESTAUD spotyka tam GORIOTA, który wychodzi bocznymi drzwiami, MAKSYMA de TRAILLES wspomnienie wicehrabiny de BEUSEANT wywołało sympatię męża a ich dziadowie dowodzili okrętami floty i znali się. Hrabina zabiera Maksyma by panowie mogli porozmawiać a student obserwuje flirt. Potem wspomina OJCA GORIOT i widzi jakie wrażenie to robi nawet na służbie serdecznie go zapraszają- po jego wyjściu państwo zakazują go wpuszczać?!! Jedzie niewłaściwym powozem do wicehrabiny nie wie nic o zwyczajach domu. "OCALIŁ" go Portugalczyk d'AJUDA, który doprowadził KLARĘ de BEUSEANT do rozpaczy Tak zastaje ją EUGENIUSZ i pan de BEUSEANT. Zrozpaczona najpierw razi ją zwrot kuzynko, po czym on błaga o pomoc jak matkę chrzestną z bajki rozbawił ją i sama zwraca się do niego kuzynie (przyjaźń). Czy mógłbyś zabić dla mnie człowieka tak dwóch? Dziecko z pana, ale umie kochać szczerze! Sługa zapowiada księżną ANTONINĘ de LANGEAIS: witają się jak najlepsze przyjaciółki, ale wymieniają najzłośliwsze ciosy! Dla rozładowania napięcia rozmowa schodzi na Eugeniusza i jego niezręczność. Wyjaśniają mu, że wszedł między kochanków, porozumiał się z mężem i wspomniał o OJCU GORIOT. Pani de REATAUD jest z domu GORIOT. Przedstawiona na dworze wraz z córką pasztetnika wywołały rozbawienie króla i łaciński żart "z jednaj mąki". Goriot ma 2 córki, które się go wyparły ANASTAZIĘ i DELFINĘ de NUCINGEN żonę bankiera. Wzruszyli się nad losem wzgardzonego starca i rozważają źródło społecznych niesprawiedliwości -córki wychował dla zięcia. On sam w czasie rewolucji spekulował zbożem z Jakobinami. Po ślubach córek za Bonapartego był przyjmowany, ale po powrocie Burbonów zięciowie go wyrzucili a on sam się wycofał wiedząc, że córki są szczęśliwe. Może się przydarzyć każdemu, kto znudzi osobę kochaną swą miłością. OJCIEC oddał WSZYSTKO 20 lat serce, miłość, majątek - porzuciły go na rogu ulicy. Świat to śmietnik starajmy się trzymać na wyżynach. Wicehrabina poucza go, pomoże mu wypłynąć a im zimniej będzie patrzył na świat tym dalej dojdzie. Ukrywaj uczucia jak skarb jest coś gorszego od miłości GORIOT - rywalizacja sióstr! Zaparły się siebie jego i siebie nawzajem de RESTAUD urodzony -ona była przedstawiona na dworze de NUCINGEN giełdziarz 100 mil za siostrą.

SPISEK Eugeniuszowi pozwoli wprowadzić DELFINĘ do siebie 2 razy zaprosi ją na duży bal -nigdy w dzień i odkłoni się jej w mieście! TO WYSTARCZY -będzie jej bohaterem to zapewni mu powodzenie u kobiet. GORIOT musi go tylko wprowadzić do DELFINY bo ANASTAZJA już go nie przyjmie. MAJĄTEK TO CNOTA. Nazwisko kuzynki jak NIĆ ARIADNY utoruje mu drogę przez PARYŻ. Zbytek i bogactwo dorobkiewicza i prawdziwe pałace arystokracji... wchodzi do swojej jadalni smród, ludzie jak bydlęta KONTRAST.

POSTANOWIENIE: dwa kanały wiedza i miłość UCZONY ŚWIATOWIEC. Listownie prosi rodzinę o dodatkowe pieniądze, bo pracuje na lepszą przyszłość -odsuwa naukę(zaczyna starać się o względy kobiet. Odwiedza kuzynkę z ta przywiązuje się do niego, bo jest przy niej w najcięższych chwilach. Zbiera dane o DELFINIE. JAN JOACHIM GORIOT robotnik handlu mąką przejmuje interes swojego pana ofiary rewolucji 1789 Roztropny przewiduje wzrost cen 1 rok ma kapitał. Zna branżę, jakość, składowanie, urodzaje i klęski. Sprowadza z Sycylii i Ukrainy - cierpliwy, czynny dyplomata -pomysły, żołnierz -wykonanie. Żona delikatna umiera po 7 latach szczęścia 2 córki cała miłość i środki na nie -wychowanie i opieka 60 tys. fr. dochodu wydaje na siebie 1200 porzucił sklep i skąd zamieszkał w pensjonacie nie widując córek.

Rastignac od matki i siostry dostaje listy i 2 sakwy pieniędzy 1550 franków i kredyt u krawca. VAUTRIN bierze go w opiekę -mówi, że zna nieszczęścia i robi, co chce dobry dla przyjaciół gorszy od diabła dla wrogów. Awanturnik i artysta -zna dobrze sytuację chłopaka, który chce się wybić. Ale nie pomoże mu wykształcenie praca, posag żony. Zepsucie jest bronią miernoty jak zaraza! lub kula armatnia. Zdziwisz się, do jakich podłości, prostytucji są zdolni. Uczciwy człowiek jest wrogiem wszystkich, gdy mu się powiedzie ZŁODZIEJ znam świat i nie potępiam na 1 mln 10 chwatów ty i ja ponad prawem i wszystkimi. VAUTRIN chce być plantatorem na płd. USA. Ma 50 tys. fr. -50 murzynów chce mieć 200 czarnych. Proponuje PLAN biedna ubogadziewczyna w rozpaczy zakochana i przeżyje zmianę. WIKTORYNA umiera syn ojciec łajdak zwróci się do córki. Nie odrzuci ciebie żeń się. Jest oficer, który wyzwie brata na pojedynek względy polityczne -bonapartysta. Ty zamierzasz kochać za pieniądze nie jesteś lepszy. Cały świat wierzy w cnotę, ale kto jest cnotliwy. Okradłem już siostry i matkę -rozterka. GORIOT wskazuje miejsce, gdzie na balu będzie jego córka DELFINA. Wie, co robią córki przekupił służące. Wierzy jeszcze w miłość tylko zięciowie im przeszkadzają. Patrzy na nie na POLACH ELIZEJSKICH - uśmiecha się.

RASTIGNAC idzie do BEAUSEANT, ale nie zostaje przyjęty spaceruje i zwraca na siebie uwagę arystokratek -nowe ubranie za pieniądze od rodziny. Zaproszenie na obiad -stół podwójny zbytek treści i formy wicehrabia jest smakoszem. Prosi by pojechał z żoną do teatru tam w loży DELFINA i ostrzeżenie by się nie gapił -wywoła skandal- jednak organizuje tak by RASTIGNAC mógł zostać na jej balkonie -flirt jej mąż Alzatczyk dobrze go przyjął daleko zajdzie pocieszyciel, który dokładnie wie, kiedy się pojawić. Ale robiąc koneksje jeszcze nie potrafi zamienić ich w pieniądze. Rozmawia z GOROT zakochał się w DELFINIE i nachodził ją de MARSAY "gdybyś ją pan zdradził poderżnąłbym gardło" Rozmawiają do późna biedny człowiek. Hrabina NUNIGEN nie zaznała miłości Eugeniusz widzi szerokie pole dla swoich działań. Obserwuje przy śniadaniu WIKTORYNĘ. Potem wysyła GORIOTA do córki by opowiedział o nim, jako o krewnym wicehrabiny z zapewnieniem, że ją wprowadzi. Najkrócej jak można zostaje na uczelni w parku rozmawia z przyjacielem, zmienił się pod wpływem teorii społecznych VAUTRINA W domu GORIOT z zaproszeniem na obiad i do loży - ładne pismo PÓJDZIE. Kabriolet zajechał -żona bankiera zdolna do najwyższych poświęceń, aby dostać się na salony -on stawia warunki, bo jest chłodny. Salonik baronowa smutna -nie jest szczęśliwa w złotych kajdanach. Wyznaje jej miłość i jest śmiały. Zabiera go do kasyna nie grał jeszcze liczy na szczęście. Daje mu 100 fr. na ruletkę zagraj strać lub przynieś mi 6 tys. - opowie o wszystkim. Stawia: 21 (swój wiek) wygrywa 3,6tys czerwone wygrywa 7,2 tys. fr.- ocalił mnie pan całuje go bez namiętności. PŁACZE dała się mężowi ograbić mając 0,7 mln fr.posagu robi długi, bo mąż nie daje jej pieniędzy tylko małe pensje. Pieniądz staje się ważny, gdy uczucie umiera. Mąż odmówił jej 6 tys. na zwrot de MARSAY. Zbytek na zewnątrz -męczeństwo w duszy. Rzuci mu pieniądze i nie będzie na nią patrzył tak jak na własność. Wolna i szczęśliwa po obiedzie opera -szmer plotek odwozi go on zachwyca się życiem miasta chce działać. Daje mu 1 tys. on przekazuje staremu ojcu wraz zapłakaną kamizelką. Jest dobrze przyjęty przez marszałkową CARIGLIANO bal ludzie zazdrośni o jego koneksje Delfina ubrana specjalnie dla niego, wiele zaproszeń kuzynka przedstawia go wpływowym kobietom. Światowy debiut POCAŁUNEK. Powrót VOUTRIN nie możesz tu mieszkać pokusa panna TAILLEFER.

Zaczyna grubo grać 1500 odesłał już do domu z upominkami dla matki i sióstr. Wygrane nosi do lombardu hula. Traci gotówkę i wpada w długi podejmuje decyzję idzie rozmawiać z panną TAILLEFER. VAUTRIN podsłuchuje w jadalni. Sam cierpi, bo wszyscy widzą w nim kochanka DELFINY a ona go zwodzi. NĘDZA i DŁUGI karciane on rozkoszuje się narzeczeństwem. pani COUTURE przysypia młodzi rozmawiają, gdy będzie pani bogata zapomni o mnie. P. VAUQUER to niedorzeczność chcą by ich zostawiono. VAUTRIN proponuje 1000 fr. ten odmawia to dobrze 3 tys. na wekslu -ceni go i ułatwi życie. Bo człowiek to wszystko jak TY lub nic jak POIRET TY CZŁOWIEK WYŻSZY. Gra jednak na zimno i odgrywa się w wista oddaje długi honorowe i zabiera weksel. Tajna policja na tropie przestępców Stowarzyszenie Dziesięciu Tysięcy organizacja, która skupia najgroźniejszych złodziei.POIRET szpicel z panią MICHONNEAU zamiar pochwycenia galernika COLLINA - VAUTRIN? OŁŻY-ŚMIERĆ. Ale boją się politycznych konsekwencji pomyłki. Ona musi podać środek rozebrać sprawdzić i wezwać policję. Wszystko słyszy BINCHON student. Wracają do pensjonatu tam Eugeniusz i Wiktoryna zatopieni w rozmowie otwarło się jej niebo! VAUTRIN doprowadził do pojedynku panicza TAILLFER JUTRO!!!jeszcze chce ostrzec chłopca i jego ojca, ale GORIOT z wiadomością -przygotowali mu apartament na ARTOIS za 3 dni przeprowadzka. Jego adwokat odzyskał 36 tys. fr. i 800 tys. ma być zainwestowane w ziemię. Nad ich mieszkaniem jego pokoik. Prezenty pierścień herbowy i zegarek od DELFINY. Nie mogą jednak pójść, bo VAUTRIN usypia GORIOTA i EUGENIUSZA upija wszystkich. Rano spóźnienie informacja o pojedynku chłopca umiera Wiktorynę wzywają do pałacu. VAUTRINOWI podano środek w śmietance to on. POLICJA chcą go sprowokować by zabić on spokojnie oddaje się w ich ręce biorąc obecnych na świadków. Przebacza zdrajcom a Eugeniuszowi pozostawia przyjaciela. Domownicy chcą wyrzucenia MICHONNEAU sama odchodzi do konkurencji. Panna TAILLEFER przenosi się do Ojca Goriot zabiera Eugeniusza ruina 10 zamiast 17 osób. Pieczeń się przypaliła. GORIOT BYĆ OJCEM znaczy WCIĄŻ DAWAĆ ręka kobiety zdejmie zaporę z jego życia. Daję ci broń naszej epoki pieniądze. Popłacił długi, umeblował mieszkanie córka go kocha. Zaproszenie do de BEAUSEANT na bal Delfina w kąpieli on czeka.

Anastazja: de TRAILLES mąż podpisał weksle zbankrutował de Nucingen też ma kłopoty upada Delfina u GORIOT (Eugeniusz słucha) mąż cię zwodzi! Przejmę papiery i wybiorę najlepsze operacje dla ciebie na 2 lata nie zostawimy mu pieniędzy. OSZUST gotów uciec z kapitałem doprowadzi do końca operacje albo zbankrutują. Opiekuńcza i złodziejska spółka, ale musi się na nią godzić.

GORIOT wini siebie. Przychodzi Anastazja -jestem zgubiona, mdleje cucą ją solami ojciec się boi. Weksel Maxyma chce się zastrzelić -100 tys. fr. GORIOT nie mam, ale ukradnę! Poszła do lichwiarza GOBSECKA diamenty rodzinne zabiła siebie mąż się dowiedział się odzyskał klejnoty stary chce mordować, Podpisał akt sprzedaży dóbr sam nie ma pieniędzy, bo wydał na mieszkanie.

RASTIGNAC na to nie zasługuje zobacz, do czego ja doszłam -ANASTAZJA. Nie on nie zrujnuje kochanki nie mam siostry - DELFINA MILCZ -GORIOT Awantura kobiet. Ojciec znajdzie sposób na ratunek -ciosy w serce nie trzeba wyrzucać o 12 tys. fr. za okup. Rano stary umiera pogorszyło mu się, gdy była u niego Anastazja. Eugeniusz i Delfina jadą na bal! On chce wstąpić do ojca ona myśli tylko towarzystwie. Wicehrabina bez ozdób Rastignac przy niej jestem z tobą, by wyjść, jako ostatni ona cierpi po stracie kochanka wie, że on powiernik może mu zaufać. Każe mu jechać do Margrabiego D'AJUDY po listy i przywozi skrzyneczkę. Czekała, że ktoś oddany ON oddaj jej tę ostatnią przysługę. Wyjeżdża do Normandii szkatułkę pali w kominku. KLARA de BEAUSEANT wychodzi wsparta na ramieniu kuzyna mąż mówi, że robi źle zagrzebując się na prowincji.

GORIOT umiera czeka na córki. Przebłysk świadomości NIE PRZYJDĄ! Nie żeń się i nie miej dzieci -dają ci śmierć. Ojciec powinien trzymać dzieci jak narowiste konie. Dał im po 800 tys. fr. myślały, że ma więcej przyjmowały potem się wyparły. ON zawinił -nie znały umiaru zawsze spełniał ich zachcianki. Umierający obmyśla jeszcze sposoby by zarobić miliony makaron lub krochmal z Odessy. W chwili BÓLU przeklina zbrodniarki. Nie wydawajcie córek za mąż, jeśli je kochacie. Hrabia de RASTAUD obojętny, zimny nie ceni teścia Żona może iść, jeśli dopełni obowiązki wobec męża i dzieci. Delfina czuje się chora i nie chce jechać daje sakiewkę. Płacą rachunki po sprzedaży zegarka i kupują prześcieradła na całun. Chce tylko medalion z włosów żony DELFINY nie będzie po awanturze Anastazja przysła za późno stracił już przytomność UMARŁ -LEPIEJ DLA NIEGO!!!

Na pogrzeb zajechały 2 puste karety z herbami. EUGENIUSZ wydaje wojnę PARYŻOWI idzie na obiad do de NUCINGEN.

by Adam Mac Swan