Bolesław Prus Omyłka


Miasteczko domek na skraju zabudowania, pola żydowskie sklepiki, wąwóz krzaki widać CHATĘ wspominaną z przekleństwem.

ANTOŚ 7 lat codziennie modli się za duszę ojca. Dzieciństwo jak jeden radosny dzień zabawa.

MATKA wdowa wysoka silna rumiana i energiczna, kaftan przepasany rzemieniem i pukające buty. Głośna stanowcza, pracowita gospodarna od świtu krowy, konie kury - szła w pole a potem do chorych. Wieczorem pomagała wszystkim w okolicy (jak gołębie wokół gołębnika) proboszcz i burmistrz radzą się jej. Ona pilnuje nawet w nocy.

WŁADEK starszy brat student medycyny.

ANTOŚ nie pamięta brata. Bawi się a straszą go STARYM zza olszyny - pogubił ludzi do śmierci! ZDRAJCA. DOBRZAŃSKI - nauczyciel 11 - 13 lekcje - chłopiec woli zabawę, ale pracuje. Przepisuje teksty Mickiewicza. Potem obiad bardzo bogaty wspólnie z nauczycielem. Rozmowy o postępie i polityce (Francja -wojna?) oczekiwanie na dobre czasy. Złorzeczą Niemcom. Wieczorne spotkania cała elita i młodzież wesoło tańce gitara zabawa.

KASJER - młody modnie ubrany. Gra i śpiewa pieśni wojskowe i patriotyczne sprawdzają, czy TEN nie podsłuchuje. Śpiewa Mickiewicza (zakazanego) - burmistrz chce wyjść boi się - roją się im bohaterskie czyny o 10 koniec.

ANTOŚ 8 urodziny marzec pierwsze buty list od brata kolega LEON struga zabawkę, matce zdradza recepturę piwa domowego.wychodzi wieczorami szuka miejsca na sklep korzenny? Druga wizyta - książka kucharska - niedzielna Msza Antoś zasłabł ale coś się stało. Kasjer dał znak organiście - agitator?. Antoś z Dobrzańskim idą po zakupy papiernicze w mieście zmawiają się czeladnicy, mieszczanie i Żydki - atakują kamieniami STARCA niosącego chleb. Nauczyciel do burmistrza - kasjer głupiec a nie patriota cymbał! MATKA milczy. Zaciekawiony chłopiec podkrada się przez wąwóz do CHATY na drzwiach napis SZPIEG - bałagan dookoła porozrzucane niedokończone kosze.

1,5 roku później zima śnieg Walek nie może odkopać - wały zawieja nie ma lekcji i nikt nie wychodzi. Antoś widzi coś na śniegu Walek przyprowadza STAREGO - białe włosy MATKA cofa się a ŁUKASZOWA - PRZEKLĘTY. Zamarzł i prosi o schronienie. Nikt nie chce mu podać gorącego mleka - pije - przyszedł chłopiec z latarnią i zabrał STAREGO do CHATY w zamieć kubek wyrzucono.

Cezura same celujące i promocja do klasy wstępnej - nagroda sanki. Zabawa i wiadomość WOJNA kucharka widziała znaki na niebie - odległe zasłyszane wspomnienia - dużo ludzi zmarniało.

Spory burmistrza z Dobrzańskim - burmistrz wycofuje się z patriotycznych zapowiedzi awantura proboszcz WARCHOŁY sejmikowe razem z MATKĄ pogodzili ANTOŚ ja pójdę na wojnę starsi panowie radzą młodzież znika kobiety szyja bieliznę - na wiosnę przyjdzie FRANCUZ.

ANTOŚ zaostrzył blaszany pałasz, wystrugał łuk - śni o żołnierzach - chce iść na wojnę - list od brata korespondencja wysyłana pocztą, ale odpowiedzi nie uspokajają matki. Wielkanoc WŁADEK poszedł na WOJNĘ chciałaby przejął gospodarkę a on idzie na wojnę! Rozpacz MATKI i błogosławieństwo.

Wieczorem narada - kasjer nie idzie walczyć panny mu dokuczają PAN jeszcze tutaj? - kupił długie buty i został - szykany panny przysyłają mu kądziel rozdrażniony pobił Żydka, bo myślał, że dostarcza cos dokuczliwego. Wyjeżdża na wojnę i przychodzi list, że zginął, ale burmistrz mówi, że sam go napisał. Kasjer wraca i opisuje walki Dobrzański - kawalerzysta mówi, że nie walczył. CHŁYSTEK sfałszował swoją nominację - wiosna w domu cisza -krążą pogłoski.

NOC szelest drzwi zamknięte wozy przemarsz wojska przed domem.

RANO drżą szyby nauczyciel prowadzi lekcje nie zauważył najpierw, ale ANTOŚ uświadamia mu, że coś się dzieje BITWA -pod samotną CHATA Żydek widział. Drżą szyby w oknach artyleria lekcje odwołano - gospodyni chce uciekać do piwnicy psy i bydło poruszone, Żydzi koło magistratu, kobiety pod figurą Św. Jana. Burmistrz, nauczyciel i matka powstrzymali tłum mieszczan, potem paniczna ucieczka.

W domu wypadły szyby, zamknięto okiennice - CISZA marsz kolumn ze śpiewem. Dobrzański wieczorem - wojsko wyszło z miasta majorowa chora, policmajster pokłócił się z żoną, kasjer próbował przebrać się za Żyda lub kobietę Stachurski z Władzimskim dzwon na trwogę ksiądz ich pogonił kasjer ukrył się w piwnicy i mówi, że panikę udawał. Gdy szło wojsko znów uciekł- siedzi w parowie za domem? OSIOŁ - słaba głowa, słabe serce i PYCHA. Siedzi do 11 kroki na ganku ZDRAJCA przyprowadza rannego WŁADKA -SYNA każe dać mu wódki, bo niegroźnie ranny i odpocząć. Ściganego ukrył u siebie. Bóg policzy za dawne WINY, jakie? Walka bohater, ale na emigracji - szatan cię opętał siałeś niezgodę i mówił, że Francuzi nie pomogą - i nie pomogli! Gdzie miliony? W PARYŻU żył ze zbierania na śmietnikach i dzielił się z innymi! OMYŁKA z tych pieniędzy pomagał innym PRZEPROSINY.

NOC Władek niegroźnie gorączkuje, ale jest bezpieczny.

KASJER -MATKA pyta gdzie był tej nocy - starzec niebezpiecznym szpiegiem obserwował go z ukrycia jak porozumiewał się wojskiem.

KŁAMIE wojska już nie było kilkunastu zbrojnych go otoczyło pokazał fałszywą nominację - POWIESILI STARCA OMYŁKA MATKA odnajduje trupa powieszonego - nikt nie mówił wcześniej, że nie był zdrajcą.

by Adam Mac Swan