Lew Tołstoj Po balu Streszczenie


Rozeznanie dobra i zła zależy od przypadku, nie od wypaczenia przez środowisko – powiedział Iwan Wasiliewicz, podczas rozmowy o zmianach społecznych koniecznych, by człowiek mógł się doskonalić. Wspomina zmianę, która się dokonała w ciągu jednej nocy (poranka?).

Jego największa miłość Wareńka B. (dziś ma zamężne córki) wtedy lat 18 zachwycająca wysoka zgrabna MAJESTATYCZNA! Królewska, wyprostowana postawa. Było to w latach 40 – tych, on student prowincjonalnego uniwersytetu – nauka i zabawa. Był wesoły, dziarski i bogaty. Hulał saniami i był trzeźwy. Panie wydziały jego dagerotyp i twierdzą, że był pięknym mężczyzną.

Był ostatni dzień karnawału, bal u gubernialnego marszałka szlachty – pułkownika B. Żona w sukni i diademie brylantowym, Wareńka w białej sukni z różową szarfą. Wspaniała muzyka. Mazura tańczyła z inżynierem Anisimowem – nienawiść pozostała! (Iwan przyszedł z Niemką, która zaniedbywał).

Potem Wareńka tańczyła już tylko z nim, upojenie jej bliskością (strofuje młodych, że myślą tylko o cielesności) DOSKONAŁA, nie zwracali uwagi na czas. Kadryl o 3 zarezerwowała dla niego i na pamiątkę dała mu piórko z wachlarza – ZACHWYT i WDZIĘCZNOŚĆ! Przyszedł czas na taniec z ojcem. Wysoki, świetny mazurzysta, po tańcu córkę odprowadza wprost do niego – MIŁOŚĆ. Po kolacji pułkownik B wychodzi, kadryl z Wareńką SZCZĘŚCIE ROŚNIE!

W domu nie może zasnąć, współczuje bratu, który nie bywa, Iwan rozczula się nad wszystkim.

Rano jedzie do B. Tu na placu sądzi, że widzi ćwiczenia, tymczasem wojsko wykonuje karę kijów za dezercję. Tatar prowadzony przez pułkownika B. podtrzymywany i ciągnięty przez żołnierzy jest bity! Pułkownik spoliczkował żołnierza, który uderzył za słabo PRZERAŻENIE!!! Iwan wrócił nieprzytomnie do domu. Nie poszedł do wojska i oddalił się od Wareńki B. Nie mógł zapomnieć wzroku jej ojca.

by Adam Mac Swan