Isaac Bashevis Singer Plagiator Plagiator


1

Reb Kazijel Dan Kinsker, rabi Mohylewa w gabinecie, zły na swego ucznia Szabsaj Getsela. Korzystał on z rękopisów mistrza, niektóre nawet przepisywał. Pisane przez 40 lat homilie i komentarze do Talmudu, wstępy do cudzych dzieł, sam jednak nie publikowałby zastosować się do nauki Eklezjasty, ‘gdy zaczniesz mnożyć książki, nie ma temu końca”. Czasem nie chciał nawet pisać wstępów. Jeden z tekstów młodzieniec ukradł i wydał pod własnym nazwiskiem. Był zięciem rabbiego Tewiego – opiekuna zgromadzenia. Ujawnienie kradzieży może sprofanować Święte Imię. Może młodzieniec jest heretykiem? To koniec dni! Rabin krzyczy zamiast się modlić, studiować i służyć Panu. Irytacja i bezsenność, złość na żonę.

Szabsaj Getsel przyszedł, rabi przywitał ucznia ubranego bogato w sobolowy kapelusz i futro z lisa. Oddał cześć Bogu przy mezuzie. Śniady o czarnych oczach i takiej bródce. Starzec miał 60 lat, twarde przenikliwe spojrzenie siwych oczu. Młodzieniec przywiózł listy pochwalne o jego pracy: ‘głęboki jak morze’ itp.!!! Rabi stwierdza, że: ‘dobre imię cenniejsze jest niż drogocenne balsamy’. To pokusa – próba Niebios, szatańskie sidła, smutek i nienawiść! Młodzieniec pragnie zobaczyć odpowiedzi dane rabinowi z Sochaczewa. Starzec sam idzie do pokoju z rękopisami

2

Po wyjściu młodzieńca wściekła żona rabbiego mówi, że to jego wróg i trzeba go wyrzucić za drzwi. To szpieg, sprzymierzył się z twoimi wrogami. On chce zostać tu rabinem. Sami dostają 18 guldenów tygodniowo i głodują! Żona sama gotuje, córka pierze, a syn miał być asystentem, ale przez 2 lata mu nie zapłacili! To intryga gminy. Na wspomnienie syna Pazechii zadrżała. Rabi zatroskał się o niego, bo przez 20 lat nie znalazł źródła utrzymania, żona chorowała na kamienie żółciowe. Syn nie schlebiał starszyźnie.

Uczeń stał się śmiertelnym wrogiem! Mimo to zabrania żonie przeklinać. W tym czasie ona mówi, że ma Szabsaj Getsel ma głosić kazania za 20 guldenów tygodniowo 2x więcej niż jemu! Pustka w sercu, żona nawała go starym głupcem i zasłabła. Rozwiedziona córka Tełca Mindeł (jej mąż został chasydem na Dworze w Bełżcu) pomogła matce. Wszyscy spodziewali się, że poślubi ją uczeń. Syn Pezachia po ślubie stał się człowiekiem milczącym. Zgłębiał Kabałę, nie znał się na interesach i nie mówił po rosyjsku. W dużych miastach rabini spotykali się z gubernatorami. W tym czasie nawet pojawiały się odezwy wzywające Żydów do powrotu na ziemie Izraela. Zło jeszcze nie zwyciężyło! Jest Stwórca i Opatrzność i TORA. Myśli o zniszczeniu swoich rękopisów, by po jego śmierci plagiat nie wyszedł na jaw. W Niebie znają PRAWDĘ.

3

Nie zasnął, recytował Szema Israel i błogosławieństwa, lecz sen nie przychodził. Powinien upomnieć Szabsaj Getsela, ale, po co? Spalił już rękopisy!. Nadal nie zasnął, jego myśli były niespokojne, chciał myśleć o TORZE. Było mu zimno, mimo rozpalonego pieca. Zasnął i śnił o rzezi. Krzyczał i nie mógł wstać o własnych siłach.

Przyszedł Pezachia i prosi ojca o pójście do Szabsaj Getsela, który prosi o miłosierdzie. Zachorował od mimowolnej klątwy? Lekarze nie mogą pomóc. Rabi modli się o uzdrowienie, kilka dni plagiator zmaga się z Aniołem Śmierci. Poprawa i kryzys, w domu nauki zapalono świece. Rabi odwiedza chorego ucznia i życzy mu zdrowia, potrzebuje go tutaj, uzdrawia go w imię TORY, ale Getsel umiera tej samej nocy, pochowano go razem z książką. Rabin odmówił Kadysz (Pezachia został asystentem). Cierpi i publicznie zrzeka się urzędu, zgrzeszył i odchodzi na wygnanie do Lublina. Zabił – dopuścił się wszystkich grzechów.

by Adam Mac Swan