Wiliam Szekspir Romeo i Julia


Werona dwie walczące rodziny, miłość dzieci, śmierć i zgoda nad grobem dzieci.
AKT I

SCENA I Słudzy Monteki Samson i Grzegorz szukają zwady na placu miejskim z przechodzącymi sługami Kapuleta Abrahamem i Baltazarem - Bijatykę przerywa Benvolio Monteki, którego z obnażonym mieczem spotyka Tybalt Kapuleti. Walczą wszyscy. Obywatele rozdzielają obie walczące strony. Wchodzą Kapuleti i Monteki z żonami -wyzwiska i groźby. Strony rozdziela Książę i jego straż. Wzywa obie strony do Zaprzestania walki. Pod groźbą tortur wyrok za to, że 3x wywołali zamieszki krwawe zostaną skazani na śmierć za kolejne. Monteki wezwany przed sąd -Benvolio: bili się słudzy chciał ich rozdzielić, na niego napadł Tybalt. Pani Monteki pyta gdzie Romeo (R)? -biegł do lasu o świcie ukrył się. Monteki też widział syna wszedł zamknął się w pokoju. Pytał o przyczynę smutku i nie otrzymał odpowiedzi. Monteki wychodzi, Benvolio wypytuje przybyłego R -zawiedziona miłość bez wzajemności - wymienia sprzeczności. Benvolio ubolewa nad żałobą R -jego wyznanie miłości nie trafiły do ukochanej. Niezwykła uroda a żyje, jakby złożyła wieczyste śluby czystości. Benvolio nauczę cię zapomnieć lub zginę ucząc.

SCENA II Kapulet (podobnie jak Monteki) bezpośrednio zagrożony gniewem księcia wysoka godność spierających się rodów jest nieszczęściem dla Werony. Pary krewny księcia chce wziąć ślub z Julią (J). Ale córka ma dopiero 14 lat i nie była pokazana światu. Nie odmówi też nikomu, kogo wybierze córka. Dziś święto bal zaproszenia -listę otrzymał sługa, który nie potrafi czytać. Przychodzi R i Banvolio proponuje nową miłość. Benvolio i R czytają i postanawiają przyjść na bal będzie tam też Rozalia. Jest piękna tylko wtedy, gdy nie ma innych kobiet.

SCENA III Kapuleti z małżonką rozmawiają z J a osobności (bez mamki) pora na małżeństwo -młodsze panny wyszły już za mąż. Dziś na balu zobaczy Parysa, jeśli zobaczę w jego oczach miłość... Sługa: goście się zebrali.

SCENA IV R, Merkucio i Benvolio wchodzą na bal w maskach. R nie będzie tańczył! Merkucio: sen, jako dzieło królowej MAB -dzieci szalonego mózgu. R. cierpi, chce się zabić, ale ma jakieś przeczucie.

SCENA V Słudzy uwijają się przy balu. Kapuleti, goście w maskach powitanie i zaproszenie do zabawy. Tybalt poznaje R. po głosie Kapulet chwali młodzieńca i zabrania Tybaltowi walki. R. tańczy z J rozmawiają serdecznie on chwali jej urodę całują się delikatnie. Mamka wzywa J w imieniu matki. Goście zaczynają się rozchodzić. Mamka mówi zakochanej J, że to Monteki -WRÓG UKOCHANYM!

AKT II

SCENA I R zakochany Merkucio i Benvolio szukają go w imię Rozalindy R ucieka w nocy do ogrodu.

SCENA II R w ogrodzie Kapuleta j w oknie R porównuje ukochaną do słońca jaśniejszego od księżyca. Cieszy go, bo mogą rozmawiać -słyszy jej głos. J -R, czemu ty jesteś Monteki zrzeknij się nazwiska zrzeknę się swojego. Miłość, tęsknota strach. J boi się, że stanie się mu krzywda, jeśli złapią go w ogrodzie. R się nie boi 3x prosi by odszedł, 3x sama wraca nie może się rozstać. Jutro da odpowiedź.

SCENA III Cela brata Laurentego, świt idzie o rosie zbierać zioła, zna ich naturę jedne leczą inne zabijają. R wchodzi wita się to choroba wstawać tak wcześnie bez powodu lub w ogóle nie spać! Odpowiada, że się zakochał w córce wrogów z nimi ucztował chce ślubu -o Rozalii nawet nie myśli. Jeszcze wczoraj kochałeś tamtą -mówi o kondycji człowieka i zmienności pragnień. Widzi też szansę na pogodzenie rodów przez to małżeństwo.

SCENA IV Benvolio i Merkucio szukają R. pewni, że cierpi z powodu Rozalii. Tybalt przysłał wezwanie na pojedynek jest doskonałym szermierzem. Wchodzi r wesoło żartują widzą jego odmianę i cieszą się z powrotu kompana. Mamka i Piotr chce rozmawiać z R nie podobają się jej grube żarty Merkucia i Piotra, że się nie upomniał, gdy się z niej śmiano. R wyznał miłość do J, gdy wieczorem wyjdzie do spowiedzi brat Laurenty udzieli im ślubu z rozgrzeszeniem. Mamka widzi jego szczerość chce on dobrze dla J. Wspomina cieszy się przestrzega przed Parysem.

SCENA V J i mamka w ogrodzie. J nie mogła się jej doczekać -3 godziny czas się dłuży z miłości. Mamka kochanek piękny, uczciwy, małżeństwo jeszcze dziś może być zawarte.

SCENA VI Brat Laurenty R przygotowania do ślubu jest J wychodzą!

AKT III

SCENA I Ulica, Benvolio i Merkucio Tybalt wszczyna awanturę chce walczyć z R, który wchodzi nie chce się bić traktuje go jak brata> Tybalt walczy z Mekuciem. Benvolio na prośbę R chce ich rozdzielić -jest rozkaz księcia. Merkucio krewny księcia ranny. Tybalt wychodzi Benvolio wyprowadza rannego ten umiera R wściekły, bo ślub z J sprawił, że nie odjął walki. Tybalt znów wraca atakuje, walczą Tybalt ginie. Benvolio -R uciekaj. Książę, orszak, obywatele, głowy rodów Kapulet i Monteki z żonami. KTO? zaczął? TYBALT -zabity, zabity Merkucio - Pani Kapulet opłakuje Tybalta i zarzuca Benvolio kłamstwo -chroni R mordercę żąda dla niego kary śmierci, sugeruje, że Tybalta napadło wiele osób. Książe skazuje R na wygnanie za krwawą zemstę.

SCENA II Pokój w domu Kapuleta J czeka na noc. Dwoje dziewiczych kochanków noc najpiękniejsza -tęskni za R -przyjdzie za dnia rzuciła z mamką drabinę. Ale kobieta wprowadza niepokój mówi o śmierci R J cierpi strasznie przekonana, że to, co mówi stara może być prawdą -też nie chce żyć. Potem mówi, że to Tybalt nie żyje. J straciła męża i ukochanego krewnego , „Więc straszna trąba grzmi na sąd ostatni kto jeszcze żyje, gdy ci dwaj zginęli"? J to koniec świata Mamka mówi wreszcie, ze Tybalt zabity R jego zabójca wygnany. J, jako żona staje po stronie męża - szczęśliwa, że żyje. Wie, że to Tybalt zaczął i chciał zabić R mamka spodziewa się, że R jest u Laurentego pójdzie po niego by młodzi mogli się pożegnać. J idzie z rodzicami płakać nad ciałem Tybalta, ale myśli o wygnaniu męża.

SCENA III Cela Laurentego R -człowiek, którego trapi nieszczęście. Wiadomość o wyroku księcia -WYGNANIE -R to straszniejsze niż śmierć! Poza murami Werony nie ma życia -piekło i czyściec. Laurenty -to bluźnierstwo! Prawo mówi śmierć książę zmienił na wygnanie. R zamiast mówić to słowo zabij. Nie widzisz jak cierpię? Laurenty nie słyszysz, co mówię? Laurenty słyszy stukanie każe R ukryć się -Mamka J w rozpaczy nie żyje Tybalt i R Laurenty zabrania rozpaczy 1 -żyjesz 2 -Tybalt morderca ty się uratowałeś 3 -Książę przyjaciel zmienia prawa BŁOGOSŁAWIEŃSTWO. Idź do J powiedz jej potem idź do Mantui i tam czekaj na wiadomość. Mamka ma iść przekazać wiadomość R. daje mu pierścień J R -nadzieja odżyła.

SCENA IV Kapulet, żona i Parys odsyłany, bo opłakują Tybalta J też nie może rozmawiać> Kapulet czwartek ślub skromny 2 świadków, bo żałoba. Parys zgadza się i nie może się doczekać. matka idzie rozmawiać z J

SCENA V Balkon R i J nie mogą się rozstać, ale on musi uciekać, bo jest ranek i wychodzą straże. Do J idzie matka -zleciła otrucie R w Mantui. Kapulet wchodzi J ślub zło, ale w dobrej wierze, więc dziękuje. Kapulet wściekły -ślub lub wygnanie (źle po niej mówi) Matka powstrzymuje szał wraz z Mamką -ślub, bo R wygnany J idzie do Laurentego po pomoc.

AKT IV

SCENA I Laurenty rozmawia z Parysem o ślubie nie znasz jeszcze J "to droga krzywa"! J wchodzi rozmawia z Parysem grzecznie. Prosi Laurentego o radę, bo tylko on zna jej cierpienie. Ślub jest nieodwołalny a J chce się zabić. Laurenty do J wracaj do domu zgódź się na ślub jutro zostań sama. Daje jej środek, po którym zaśnie jakby była nieżywa. Narzeczony znajdzie cię umarłą. Przyjdzie R, gdy ja pochowają obudzi się i pojadą do Mantui. Wysyła jednego z braci do R ona ma być szczęśliwa i radosna odchodzi.

SCENA II W domu Kapuletów przygotowania do ślubu zaproszenia, kucharze, słudzy J przeprasza ojca za swoje zachowanie wraca ze spowiedzi, będzie uległa. Kapulet wezwać Parysa. J spotkałam go u Laurentego i skromnie okazałam względy. Kapulet -święty człowiek z tego mnicha. J wychodzi z mamką przygotować się do ślubu. Szczęśliwy Kapulet osobiście dogląda przygotowań.

SCENA III J odprawia mamkę wraz z Matką. Sama rozmyśla o napoju, na wszelki wypadek zostawia sobie sztylet.. Boi się obudzić w grobie wraz z gnijącymi zwłokami Tybalta pije napój.

SCENA IV Ostatnie śpieszne przygotowania do ślubu, Kapulet czuwa. Idzie Parys z muzyką. Mamka ma przyprowadzić J

SCENA V Mamka znajduje J w ubraniu, śmieje się z jej czuwania i modlitw całonocnych. Dziewczyna nie odpowiada, nie żyje! Wchodzą Matka i Ojciec z Parysem i Laurentym - czy gotowa do kościoła? Przeklinają ten dzień rozpacz, cierpienie. Umarła córka. Muzycy odchodzą -nie ma wesela przyjdą na stypę.

AKT V

SCENA I Mantua R śnił o J wieść od Baltazara Umarłą R w nocy jadę kupuje truciznę u biednego aptekarza za 40 dukatów, choć prawo Mantui każe za to śmiercią.

SCENA II Franciszkanie Laurenty i brat Jan pozdrowienia -Jan nie dostarczył listu, że J żyje R nie wie i może zrobić coś złego.

SCENA III Parys i Paź na grobie Kapuletów. Zostaje sam chłopiec ma zagwizdać, jeśli ktoś będzie szedł. Gwizd R i Baltazar włamują się do grobu. Parys pewny, że R chce zbezcześcić zwłoki J wychodzi z ukrycia i chce mu przeszkodzić. Walczą R zabija Parysa. Wchodzi do grobowca, całuje J, pije truciznę, UMIERA. Wchodzi Laurenty z Baltazarem idą razem do grobu, bo tam jest R. Krew na progu znajdują zabitego Parysa i martwego R Budzi się J z Laurentym ucieka, bo Paź prowadzi straż. J przebija się sztyletem, gdy została sama. Wchodzi książę, Kapulet, Monteki (żona mu umarła nocą z żalu) wrzawa w mieście -ludzie mówią Parys, R, J nie żyją! Strażnicy prowadzą Baltazara i Laurentego. Ten Wyjaśnia: R był małżonkiem J wygnany z powodu wali z Tybaltem. Przygotował napój dla J i list do R. Baltazar, Paź i list potwierdzają słowa zakonnika.Zgoda zwaśnionych rodów na grobie R i J.

by Adam Mac Swan