Isaac Bashevis Singer Seans


1

Lato 1946 salon Lotty Kopicki – medium malującej obrazy pod wpływem Bagavar Kriszny (mędrca z Indii. Obraz Paw z Buddą na ogonie, cienie od ciężkich kotar. Doktor Zorasz Kaliszer niski, barczysty, łysy, źle ogolony, marynarka sztruksowa i poplamiona białą koszula, krawat zawiązany źle. Mówi mieszaniną jidysz i niemieckiego. Niecierpliwi się, ale ona nie będzie popędzała ducha. Mąż Lotty Leon, dentysta umarł kilka lat wcześniej. W 1929 straciła majątek na Wall Street, teraz inwestuje za radą duchów i kryształowej kuli, nawet gra na wyścigach. Kaliszer nie wierzy w jej transy – szalona!

Rozpoczyna się trans, zamyka oczy i drży jej podbródek. Postawa Kaliszera to mieszanka ‘Idei nieświadomego’ Hartmanna z Kabałą Izaaka Lurii – wszystko to kopulacja i jedność. W 1939 uciekł z Paryża do Nowego Yorku, w Polsce zostawił ojca rabina, żonę bez rozwodu i kochankę Nellę. Planował zabrać dziewczynę na fali nadziei – zaproponowano mu katedrę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wydawca obiecał wydanie książki w Palestynie Szwajcarii i Francji (tam nawet wydrukował esej). Stracił wszystko z wybuchem II Wojny Światowej: wykłady odwołano, zmarł wydawca i przepadły rękopisy ZWĄTPIENIE I DEPRESJA stał się impotentem.

2

Kopicki była natomiast bez języka, pochodziła z Karpat. Bagavar Kriszna mówił jej dialektem. Jej duch nic nie wiedział o Indiach, literaturze i świętych tekstach. Znał tylko broszurki teozoficzne Lotty.

Dla Kaliszera to kpina, ale bierze w niej udział od 1942, przesiaduje w jej salonie, jada wegeteriańskie posiłki i pożycza pieniądze. Ona chciała romansu, bo są duchami z Wielkiej Białej Loży. Kryzysy były też w latach 40 –tych. Zmierzają teraz do nowej Epoki WODY. Jej przepowiednie sprawdziły się od do jego rodziny – wszyscy zostali zabici. Zwodziła go ukazując mu ducha Nelly. Dr Kaliszer miał pewnie raka prostaty, być może szkodziły mu jej surowe warzywa. Na seks jest za stary. Dziewczyna – zjawa w samej bieliźnie jest podstawiona przebierała się w łazience, gdy tam poszedł. Stłukł coś po tym jak krzyknęła i zmoczył się w ciemnym korytarzu.

3

Osiągnął dno, chciał iść do domu, ale zabłądził w ciemności. Kopicki znalazła dla niego ubranie po mężu. Kazała mu zostać, przebrała go i położyła w swoim salonie, czuł się jak dziecko, które zakłada rzeczy ojca. Uściski zostanie już zgadza się. Śniło się mu, że jest w kawiarni. Kopicki pochyla się nad śpiącym. Śmierci nie ma – żyjesz kochany – WIEM odpowiada.

by Adam Mac Swan