Sławomir Mrożek Spółdzielnia jeden


Kierownik rozmawia przez telefon – przyjmuje zlecenie. Zaprasza GO do łazienki prywatnego mieszkania zmienionej na dyżurkę. Tu czekają brudni opuchnięci mężczyźni, – kto następny? Ja – podnosi się jeden z nich Zwycięzców 3 wiadomość w sklepie – brzmi zlecenie. Znów w salonie, pokoju administracji, na ścianie plakat Roku mickiewiczowskiego. Opłaty pokrywają tylko czynsz, telefon i administrację, nadwyżki przekazują na Fundusz Budowy Szkół. Pracownicy odbierają wynagrodzenie w naturze. Pogotowie jest całodobowe, a tamci to pracownicy niewykwalifikowani, towarzystwo do zwyczajnego picia alkoholu i, Dla tych, co nie chcą pić w samotności. TO KLUCZ DO WZAJEMNEGO POROZUMIENIA. Oni nie maja, za co pić, tamci maja i szukają towarzystwa. Humanizm i znaczenie gospodarcze – wzrasta spożycie alkoholu, w towarzystwie pije się chętniej, więcej i lepiej!

Wracający pijany pracownik zostaje ocucony wiadrem wody i melduje Aleje Bohaterów 12, Eksportowa zakrapiana, rzuciła go żona… kolejny uratowany przed samotnością mówi kierownik. Potem mówi o specjalistach, których wysyłają do klientów, którzy chcą porozmawiać na konkretne, naukowe tematy – współpracują nawet z byłym seminarzystą!!!

Kolejne zgłoszenie: plac Wszystkich Świętych trudny klient chce rozmawiać o możliwościach rozwoju etyki socjalistycznej, ON pyta kierownika, co ma do picia? Ajerkoniak i Cherry Cordial. To ja pójdę – mówi ON Zgłoszenie przyjęte.

by Adam Mac Swan