Henryk Sienkiewicz Szkice węglem


Wieś Barania Głowa wójt Burak pisarz Zołzikiewicz bohater pod oknem roje much krowa pod ścianą. Przygotowuje pismo w Sprawie spisów wojskowych źle pisarz odmawia, bo to do innego wójta. DO urzędu napisze a tak musi poprawić. Chwali się znajomościami, ale przeczytany wprawia wójta w religijny zachwyt.

Zołzikiewicz mówi, że ludzie niedobrzy i piją a odpowiedzialność i baty spadną na wójta. Zwłaszcza Wawrzon Rzepa pijak, którego należałoby wysłać do wojska (jest za stary, żonaty, ma dziecko i gospodarstwo) wójt sugeruje, że pisarzowi chodzi o jego żonę MARIĘ - piękna i gospodarna.

Pisarz porzucił szkołę w niesławie i zatrudniono go w gminie - tu czyta romanse stroi się i zaczepia wiejskie panny. Podsłuchuje pod płotami i zbiera informacje o wszystkich, chętnie przyjmuje łapówki i oszukuje w księgach sądowych wpisując połowę resztę kradnie. Bał się tylko kuzyna Skarbiewskich, bo ośmieszał go publicznie i miał za głupca.

Maria Rzepowa - piękna skromna bardzo pracowita i gospodarna biedne, ale wzorowe podwórko z dobrze utrzymana chatą. Nie pozwala pisarzowi się zaczepić napastowana broni się a pies gryzie napastnika - groźba, że zabiorą jej męża.

Wawrzon Rzepa wraca z lasu (z cieślą Łukaszem) wycina kupcom - Żydom dworskie lasy. Ceniony za siłę dostaje nawet groszowe premie na wódkę wesoły pracowity, śpiewa pije i bije się po karczmach (nawet pobił 7 obcych a sprawę zatuszował PAN Skarbiewski może ojciec Wawrzona). Pije za dużo, choć gospodarny. Rzepowa opowiedziała mu o groźbach wziął rubla na łapówkę i poszedł. Zołzikiewicz ranny zaczytani w romansie Izabela Hiszpańska wydanym przez Breslauera w odcinkach. Widzi siebie, jako jednego z rannych bohaterów Serrana.

Zołzikiewicz - rana się goi, Rzepy wprost wpisać nie można, bo sprawdzą zrobił za wiele głupstw (rozmawiał z wójtem o wykupieniu jego syna, napadł na Rzepową i ich przestraszył) ma długi u krawca Srula i porwane spodnie.

Karczma wójt Burak, Ławnik Gomuła upijają Rzepę. rozmowa o polityce (Garibaldi) zbierają podpisy na darowiznę lasu pijany Rzepa podpisuje nie czytając przy świadkach, że bierze 50 rubli z zamianę podczas losowania do wojska. Rozpacz w rodzinie.

Sąd wiejski szlachta ziemianie nie biorą udziały angielska zasada nieinterwencji za drobne łapówki kupują przychylność i współpracę Zołzikiewicza. Absurdalne wyroki i kradzież połowy pieniędzy. Skarga Rzepy wyrok skazujący - areszt. Straszy sądem morskim z próbę zmiany oświadczenia. Mógł nie pić i nie podpisywać.

Zołzikiewicz kochał się, ale nie w wiejskich kobietach a w Jadwidze Skorabiewskiej gra jej pod domem stroi się a ta nawet nie spojrzy. Zdrowa ładna jak istota z innej planety spaceruje zwiedza

Rzepowej nie chce pomóc: może Papa, ksiądz Czyżyk -Bóg ci pomoże, we dworze czeka do zmroku, ale nie będą się wtrącać. Idzie do starostwa wiele mil nie może znaleźć budynku, i tu jej nie pomagają. Zasłabła w drodze powrotnej otuliła dziecko i tak zabrał ja Żyd Herszek. Dziecko choruje źli są na siebie i w ogóle Rzepa chce duszę zaprzedać diabłu nie dostaje rozgrzeszenia. Żyd Szmul namawia Rzepową by poszła do pisarza i odebrała pismo - on ją wykorzystuje i wypędza. Wraca do domu przyznaje się mężowi, co zrobiła zabija ja siekierą. Rzepa pijany w karczmie idzie do dworu podpalić!

by Adam Mac Swan