Sławomir Mrożek Tło epoki


ON wprowadził się do pokoju przy jednej z głównych ulic miasta. Okna wysokie i bardzo wąskie, odbijały tylko okna z naprzeciwka i ukazywały kapelusze przechodniów tuż nad parapetem. Mroczno było cały dzień.

Pewnego dnia ON zauważył kapelusz inny niż wszystkie - czarny melonik. Po chwili nieznajomy w tym kapeluszu wszedł do niego i powiedział, że rozwiązał rebus z gazety (datowanej na 6 czerwca 1910) i przyniósł je do redakcji. Widzi jednak, że to prywatne mieszkanie. ON kupił mieszkanie, po innym prywatnym właścicielu, a redakcja mieściła się tu 50 lat temu!!! Nie zauważył, że gazeta była periodykiem monarchistów?!

Człowiek w meloniku opowiada historię, ze swej młodości: stryj grał w karty z ojcem, a on znalazł gazetę i zaczął rozwiązywać rebus. TRUDNE - Pierwszą Wojnę Światową przeżył, bo go reklamowali. Republikę Weimarską i plebiscyty? Trudny rebus długo trwało rozwiązanie, bo w 1910 jeszcze nie wiedzieli, co to Zeppelin pionowo. ON pyta o kryzys w 1929 zdenerwował się! - Musiałem pracować odpowiada nieznajomy w meloniku. Hitler - pyta ON. Starzec odpowiada, że było w rebusie dużo słów!

II wojna Światowa, Einstein? - staruszek oburza się - zapomniał wszystko ze szkoły, trudny rebus!

ON śmieje się złośliwie. Człowiek prosi, by ON się nie śmiał, był ranny w głowę w Czarnogórze - szanuje myśl ludzką o oddaje rozwiązany rebus.

by Adam Mac Swan