Sławomir Mrożek Wspomnienie z młodości Streszczenie


ON był agronomem – praktykantem, wysłano go w odległe strony. Jesień, powiat D. Pomiar gruntów – nie chciał tam jechać – musiał! Miasteczko R. gospoda, tu wynajmu konie do majątku Z. Teraz własność państwowa. Gdy zgodził transport podszedł do NIEGO zamożny mieszczanin o długich włosach (artysta)? Nieznajomy prosi go o podwózkę, bo sam nie umie zgodzić furmana/ Zgoda, radość, chłopi rozstępują się i kłaniają obcemu. Prezentacja w pojeździe – słynny w kraju i za granicą poeta ze związku literatów. Pyta GO o kradzieże w tym powiecie. ON nie wie, nie jest tutejszy. Literat przedstawia się, jako agronom ludzkich dusz, jedzie do majątku Z., Gdzie ma wygłosić odczyty, i swoje wiersze? ON też chętnie posłucha. Pisarz zaczyna pisać i tak dojeżdżają do majątku. Pałac i podjazd rozkradzione, rudy kuternoga kpi z nich i podaje chudą polewkę. Jeden pokój, rano skradziono łóżko, ON śpi na podłodze.

Pole, które miał obmierzyć zagubiło się, a gdy je odnalazł było mniejsze – tak zeszło do wieczora. We dworze trwały przygotowania do odczytu, pisarz poważny, chce wstrząsnąć ludzkimi sumieniami. Pisze powieść Droga ku światłu, tęsknota, by byś lepszym, ma tez poemat i trochę aforyzmów. ON doradza coś mocniejszego, potem aforyzmy. W świetlicy tłok, poeta o twarzy posłańca – trafia w serca ludzi, budzi tęsknotę – wszyscy wzruszeni, łkania bab. Chcą iść do domu. Poeta mówi mocniejszy kawałek – PŁACZ, księgowy wali głową w podłogę BILANS! Fałszował i kradł. Wiceprzewodniczący przyznaje się do winy, za nim inni. Sądny Dzień. Kolejni wymieniają swoje przewinienia, chcą zeznawać. W zamęcie przewodniczący z grupką wyłącza światło, ON dostaje cios i traci przytomność, bijatyka trwa.

ON skończył pomiary pól, wrócił d R. i województwa. Związanego pisarza znalazł egzorcysta wezwany do ducha w wierzbie wśród pól – po 3 dniach. Teraz pisze książki smutne i nieoddziałujące na życie.

by Adam Mac Swan