Aleksander hr. Fredro Zemsta.


AKT I

Scena I Cześnik podziwia kobietę a raczej jej majątek - myśli o młodej Klarze. Podstolina ma jeszcze większe dochody. Nie czuje się staro -Podstolina nie każe mu fircykować. Dyndalski najpierw mu przytakuje a potem wymienia wszystkie jego choroby.

Scena II Papkin chwali się ile to koni zamęczył śpiesząc się wypalony pistolet zabił! Gawrony mówi Cześnik - oczywiście wie, że przyszedł pieszo i nadszedł czas na spłatę zobowiązań. Wszystko, co mówi to kłamstwo. Sprawa dotyczy zamku (dzielą po połowie Cześnik z Rejentem) spór sąsiadów toczy się od lat. Wysyła Papkina, jako posła ten boi się - nie uda mu się, bo, przechwala się, że zabije sąsiada. Cześnik bierze wszystko na swoje sumienie a sprawę podstoliny mu powierza, bo ma gładką wymowę.

Scena III Zamierza rozmawiać z Podstoliną jak chciał Cześnik a sam zamierza starać się o Klarę - fałszywie śpiewa przy angielskiej gitarze.

Scena IV Podstolina rozpoznaje fałszywy śpiew Papkina - ten przechwala się, jakie znaczne towarzystwo gościł i o niej rozmawiał. Podstolina domyśla się, że przysłał go Cześnik (majętny i stateczny). Cześnik ucieszy się z jej odpowiedzi.

Scena V Cześnik Rejent - naprawia mur graniczny ryzyko bijatyki - Papkin woli rokowania

Scena VI Wacław syn Rejenta zakochany w Klarze synowicy Cześnika - miłość jest wzajemna i tęskna. Nie mogą wytrzymać bez siebie. Kłótnie rodziców nie wróżą dobrze ich związkowi - boi się, że zostaną rozdzieleni. Chce by Klara uciekła z nim wyszła za niego bez zgody wuja - ona nie godzi się na życie w niesławie - niepokoją się, bo ktoś nadchodzi.

Scena VII Przy murze Papkin otrzymał polecenie wypędzenia murarzy i przerwania prac. W momencie kupna mur był rozwalony i taki ma zostać Cześnik nie chce odbudowy. Rejent jest zdecydowany naprawiać dalej. Bijatyka panowie komentują przebieg. Cześnik woła o strzelbę Rejent zamyka okno. Papkin zostaje sam i grozi murarzom i, że rozwali mur

Scena VIII Wacław przyłapał Papkina i chce iść do niewoli on dumny z siebie chce przedstawić swe zwycięstwo Klarze.

AKT II

Scena I Cześnik dokucza Papkinowi- stał tylko z tyłu i nie bił się. Ten opowiada jak to pokonał 10 przeciwników i w dodatku przyprowadził jeńca. Cześnik każe odesłać Wacława i grozi Rejentowi, ale nie wie, że to jego syn. Wacław namawia do zgody - nie jest to możliwe - raczej słońce stanie. Wacław uspokaja - sądy są zbyt porywcze. Cześnik modli się od powietrza ognia i wojny i tego człowieka niech Bóg broni. Nie ma nadziei.

Scena II Wacław z Papkinem chcą doprowadzić do zgody - Wacław chce zostać w niewoli za okup. Papkin wygania on chce zostać wbrew woli Cześnika. Nie boi się gróźb zamierza przekupić Papkina złotem - kocha Klarę i ostatecznie grozi Papkinowi a ten martwi się, że w jeńcu ma rywala więzienie albo śmierć.

Scena III Wacław z Klarą - nie chciała z nim uciekać, ale na podstęp zgadza się, bo nie widzi szans na pojednanie Rejenta i Cześnika - ten oświadczył się Podstolinie.

Scena IV Wacław zmienność natury kobiety i ulotność motyla.

Scena V Wacław zna Podstolinę to Anna - pochowała 3 mężów Wacław chce odejść - szalony? Podstolina chce go zatrzymać. Nie jest księciem - okłamał ja kochali się a ona go potem szukała. Książę Radosław - był młody - zmienił się Anna była zmienna podstoli umarł. Szukała Cześnika a teraz dowiaduje się, że jest synem Rejenta - Jest jego rywalem? Nadal kocha podstolinę ona zaprasza go do swojej komnaty.

Scena VI Podstolina prosi Klarę o dyskrecję Wacław chce odejść ona go nie opuści. Klara chce o niego walczyć.

Scena VII Klara kpi z przechwałek Papkina - on tego nie widzi. Żąda od niego dowodów rycerskości zanim da mu swoją barwę. Próba wytrwałości -milczeć pół roku, o chlebie i wodzie przeżyć rok i 6 dni - Papkin już uważa się za umarłego a ona jeszcze zażądała krokodyla.

Scena VIII Modne to, co zabójcze! Post i milczenie fraszka- potwora się boi Wacław daje sakiewkę Papkinowi, jako zapłatę za milczenie o tym, co wie - nie wie, o co chodzi.

Scena IX Cześnik szczęśliwy narzeczony - ma pierścień Podstoliny, skradł jej całusa i nazwała go po imieniu Maciej. Papkin w imieniu Wacława - chciałby zostać. Cześnik gotowy do pojedynku z Rejentem za naprawę muru. Miejsce trzy kopce w Czarnym Lesie. Papkin boi się iść chce pisać list, ale nie da rady.

AKT III

Scena I Rejent pyta murarzy o pobicie - wmawia im, że zostali pobici i odnieśli rany -zadrapania i chciał strzelać ma zamiar żądać odszkodowania, ale nie chce zapłacić murarzom. Chce wymusić sądownie usunięcie Cześnika.

Scena II Rejent z Wacławem - siła młodości - chcą nakłonić do zgody ślub z Klarą jest niemożliwy. Rejent chce by poślubił z Podstolinę zaręczona Cześnikowi, ale zapewniła, że ślub jest możliwy. Wacław nie chce -Rejent przygotował intercyzę 100 tys. za odstąpienie od ugody i ślubu

Scena III Rejent zastanawia się, dlaczego podstolina chciała iść za Cześnika - taką gadzinę. Boi się zemsty.

Scena IV Papkin u Rejenta -podjęty grzecznie ośmiela się i zachowuje niegrzecznie - nie chce używać przemocy - przechwala się. Rejent się denerwuje Papkin niegrzecznie komentuje, jakość podanego wina. Cierpliwość! Papkin wychwala swoje piwnice i twierdzi, ze został napadnięty przez służbę podnosi głos i nie daje się uciszyć. Rejent mówi, ze każe wyrzucić go przez okno - wzywa sługi i każe czekać przed drzwiami. Nie może powiedzieć, z czym przyszedł - ze strachu! Przynosi wyzwanie na pojedynek. Rejent odpowie listownie.

Scena V Podstolina wzywa Rejenta - podpisała układ małżeński i oddała dokument - wita go jak synowa - łaska i fortuna dla jego domu. Papkin zdziwiony Cześnikowi odebrali żonę - Podstolina go wyrzuca.

Scena VI Papkin straszy podstolinę gniewem Cześnika - kazał bić sługi Rejenta. Papkin ma powiedzieć, że ona musi zostać.

Scena VII Rejent i Podstolina dają list Papkinowi i zrzucają go ze schodów? (Hałas).

AKT IV

Scena I Cześnik przygotowania do pojedynku - Śmigalski doradza nie pić za to przygotowania do ślubu uczcić dużą ilością drogich przypraw i składników - znaki na stole weselnym "M i H" Maciej i Hanna. Cześnik czeka na Papkina. Wspomina losy swej karabeli - konfederacja barska, ostatecznie wybiera szablę damasceńską.

Scena II Wraca Papkin - pije dużo i kłamie, że prawie zmuszono go do walki. Poczęstowano jednak winem - Cześnik mówi zatrutym. Z Rejentem nie ma żartów! Papkin przekonany, że go otruto - coś go pali. List: Podstolina u Rejenta! Zabłądziła, ale chce iść za Wacława Cześnik wyrzeka na kobiety wzywa sługi idą.

Scena III Papkin przekonany, że jest otruty - Dyndalski nie wierzy, ale doradza by posłać po księdza.

Scena IV Papkin planuje swój pogrzeb, zakup trumny i mszę - pewien, że umiera.

Scena V Cześnik przygotowuje zemstę ciągnie Papkina (ten pisze testament - w złości chce wykreślić Cześnika). Cześnik każe Dyndalskiemu pisać list Klary do Wacława. List miłosny sam zaczyna dyktować nieskładnie (powtarza mocium panie). Dyndalski słabo pisze a dyktowany list nawet bez mocium panie nie ma sensu. Dodatkowo narobił kleksów i nie zna liter. Rezygnują z listu i chce wysłać posłańca. Cześnik zdenerwował się, gdy mu powiedziano, że jeniec Papkina to właśnie Wacław -ale Papkin nie boi się już gniewu -umiera!. Cześnik wysyła Rózię by przekazała Wacławowi zaproszenie od Klary - wezwanie. Papkin zły i smutny, bo w takiej chwili wszyscy myślą tylko o sobie.

Scena VI Papkin rozmawia z Klarą przekonany, że już po nim - Klara pewna, że zwariował - ma być wykonawczynią jego testamentu (został otruty przez Rejenta). Nieruchomości nie ma, jej zapisał angielską gitarę i zastawiona kolekcję motyli. Szablę Artemizję chciał oddać Cześnikowi, ale go wykreślił zapis obejmie tego, kto postawi mu rycerski pomnik na grobie.

Scena VII Wacław i Klara zmartwieni mówi jej o podstępie i planach Rejenta. Papkin ich zdradził. Klara go broni i każe Wacławowi uciekać - Cześnik przygotowała zasadzkę. Klara się boi - napisze list

Scena VIII Cześnik złapał przeciwnika - Wacław się nie boi i prosi tylko o szablę - odwaga podoba się Cześnikowi. Skoro rejent wykradł mu narzeczoną on się zemści i zmusi jeńca do ślubu z Klarą!!! Młodzi nie wierzą. Ślub ma się odbyć natychmiast ksiądz już w kaplicy - Papkin dalej o swej śmierci.

Scena IX Dyndalski zbiera porwane kartki z listem, który tak nieudolnie pisał

Scena X Rejent przyszedł do domu wroga - pyta Dyndalskiego czy to dżuma, bo zamek pusty. Pan jest do usług. Rejent po namyśle zdecydował się na pojedynek, ale nie ma przeciwnika. Dyndalski odradza walkę. Rejent słyszy wiwaty z kaplicy Wesele? TWEGO SYNA

Scena XI Rejent do Cześnika żąda wydania Syna - z żoną, czy bez? Rejent zły - Cześnik zarzuca, że zabrali mu wdowę.

Scena XII Wacław przyznaje się do swojej potajemnej miłości do Klary.

Scena XIII Podstolina chciała wyjść za mąż by nie żyć w nędzy. Dziś dwa majątki przypadają Klarze. Podstolina ma jeszcze 100 tys. od Rejenta za odstąpienie od umowy. Klara sam chce zapłacić - prosi też o błogosławieństwo - ZAPANOWŁA ZGODA

by Adam Mac Swan