Antoni Czechow Złoczyńca


Sąd nad chłopem (chorym i ospowatym chudzielcem) Denisem Grigoriewem. Złapany na gorącym uczynku przez Iwana Akinofa, dróżnika kolejowego. Na 141 wiorście odkręcał nakrętki z szyn kolejowych.

Chłop nie rozumie, o co chodzi, potrzebował przecież ciężarka do wędki!!! Wszyscy chłopi w jego wsi tak robią!!! Jak mieliby łowić ryby?. Ołów jest drogi, gwoździe się nie nadają, a nakrętka jest ciężka i ma już dziurkę!

POCIAG MOGŁ SIĘ WYKOLEIĆ!!! Chłop nie wierzy! Nigdy nikogo nie zabił! Nie rozumie, albo udaje głupiego – gdyby zabrał szynę, lub położył kłodę pociąg mógłby się wykoleić, a tak...? Całe lata wieś odśrubowuje i nic się nie stało! ZROZUM CZŁOWIEKU NAKRĘTKI TRZYMAJĄ SZYNĘ – w zeszłym roku było wykolejenie! Chłop nadal nie rozumie, oskarża dróżnika o pobicie!. W czasie rewizji znaleziono u niego jeszcze jedną nakrętkę.

Mitrofan robi przecież niewody i zakłada na nie 10 nakrętek, potem sprzedaje do dworu! Sędzia wydaje wyrok z Artykułu 1080 KK Rozmyślne uszkodzenie toru kolejowego, wystawienie na niebezpieczeństwo ludzi! Wypadek już był – ZESŁANIE NA CIEŻKIE ROBOTY!!!

Sędzia jest wściekły, bo chłop udaje głupiego, znów opowiada o rybach, zostanie aresztowany – nie rozumie jeszcze, mówi, że musi na jarmark, opowiada o sołtysie i braciach, którzy popełnili przestępstwa. 2 żołnierzy wyprowadza go z pokoju. Denis wspomina nieboszczyka sędziego – generała – to był sprawiedliwy sędzia NIE to, co teraz!

by Adam Mac Swan